Český majsterštyk: Největší plovoucí solární elektrárnu s trackery v Německu postaví GreenBuddies

Společnost Greenbuddies, přední český developer a EPC v oblasti fotovoltaiky podepsala minulý týden smlouvu s holandskou firmou Floating Solar na výstavbu plovoucí fotovoltaické elektrárny v Německu. Tento projekt o hodnotě 1,5 milionů eur (přes 36 milionů korun) je unikátní svým pojetím i použitými technologiemi.

Zdroj: Floating Solar

Nový milník

Spolupráce mezi českou firmou GreenBuddies a společnosti Floating Solar představuje vůbec první velký plovoucí fotovoltaický park s vertikálním sledováním osy slunce („tracking azimutu“) postavený v Německu.

„Projekt Greenbuddies a Floating Solar v Německu představuje první spolupráci mezi Floating Solar a externí stavební firmou, což je významný milník pro obě společnosti. Jsme nadšeni, že můžeme spolupracovat s Floating Solar na tomto inovativním projektu, který bude znamenat důležitý přínos pro výrobu čisté energie v Německu. Společně se obě firmy snaží změnit energetickou krajinu Evropy směrem k udržitelnější budoucnosti,“ uvedl Aleš Spáčil, spolumajitel Greenbuddies.

Plovoucí solární systémy mají velký potenciál pro využití na vnitrozemských jezerech a vodních nádržích. Tento projekt o výkonu 1,6 MWp vznikne v zatopené těžební jámě, tzn. využívá brownfield a přeměňuje ho na užitečné místo v severním Německu. Vyrobenou energii využije společnost, která působí poblíž. Projekt je ve výstavbě a jeho dokončení se předpokládá v rámci několika týdnů.

Floating Solar se již dlouhou dobu zabývá vývojem plovoucích fotovoltaických systémů a stále více expanduje mimo území Nizozemska. Vedení společnosti Floating Solar Theo van den Berghe a Ralph van Dijk zdůraznili důležitost prvního projektu mimo území Nizozemska a věří v další rozšiřování podobných projektů po celé Evropě.

„Floating Solar vznikl jako vedlejší produkt inovačního projektu s plovoucími solárními panely v povodí Slufteru v Maasvlakte. Od té doby jsme nainstalovali přibližně 10 megawattů solárních řešení na vodních plochách Nizozemska,“ řekl Theo van den Berghe. „Výhody plovoucích systémů spočívají nejen v optimalizaci využití slunečního záření, ale také v možnosti sledování pohybu slunce, což zvyšuje efektivitu produkce elektřiny,“ uvedl Ralph van Dijk.

Unikátní technologie

Vertikální sledování osy slunce neboli taky tracking azimutu je speciální solární energetický systém, který umožňuje slunečním panelům se automaticky pohybovat podle pozice slunce na obloze a sledovat tak sluneční paprsky v průběhu dne, což zvyšuje efektivitu využití slunečního záření a tím i produkci elektřiny. Takto se vyrobí asi o 20 až 25 % více solární energie než při statické instalaci.

V praxi to znamená větší výnos při využití menšího počtu solárních panelů, což znamená menší dopad na životní prostředí. Na plovoucí trubkové konstrukci je osazeno jen 20 % vodní plochy, a tak je zachován dostatečný průchod světla na hladinu a není ovlivněna biodiverzita.

V rámci této spolupráce plánují Greenbuddies instalaci 3 920 fotovoltaických modulů o výkonu každého z nich 410 Wp. Greenbuddies zajišťují instalaci podkonstrukce, fotovoltaických panelů a střídačů a také DC kabeláže až ke střídačům.

Greenbuddies tak rozšiřují své aktivity výstavby pozemních a střešních solárních elektráren a nabíjecí infrastruktury i na plovoucí solární elektrárny a při té příležitosti uplatňují bohaté zkušenosti z projektů ze šestnácti zemí Evropské unie včetně České republiky.

O Greenbuddies

Greenbuddies je partnerem pro kompletní řešení projektů solárních elektráren a nabíjecí infrastruktury pro elektromobily na klíč. Společnost zajišťuje EPC služby od žádosti o připojení do distribuční sítě, zpracování projektové dokumentace včetně jednání s úřady a kompletního engineeringu.

Greenbuddies je česká společnost, jenž projekty realizuje ve více než 16 zemích Evropské unie. Za posledních 6 let společnost dokončila více než 900 MWp fotovoltaických elektráren a nainstalovala více než 2 000 000 fotovoltaických modulů. A čísla dále rostou. Naše postupy jsou zelené, jsme vašimi „Buddies“.