Českou fotovoltaiku opouští další velký investor

Jeden z největších českých investorů, Fond soukromého kapitálu Green Horizon Renewables (GHR), se zbavuje fotovoltaických elektráren (FVE) v Česku a na Slovensku. Na počátku února GHR prodal své portfolio FVE o výkonu 25 MW. Informují o tom Hospodářské noviny (HN).

Zdroj: QCells

Zdroj: QCells

 

Změna strategie

Fond soukromého kapitálu GHR v letech 2013-2018 nakoupil v Česku a Slovensku celkem 8 velkých FVE částečně z peněz miliardáře a bývalého spoluvlastníka strojírenského koncernu Škoda Transportation Tomáše Krska. Fond nyní mění svoji strategií a opouští svůj solární byznys v Česku a Slovensku.

 

V budoucnosti se GHR zaměří na zelené investice v zahraničí. Zatím se nejvíce fond angažuje ve větrné energetice ve Finsku. „Chceme se ve fotovoltaice více zaměřit na nové trhy a dále rozvíjet naše větrné elektrárny ve Skandinávii,“ vysvětlila HN motivaci prodeje Kateřina Zychová, generální ředitelka GHR. Podle Zychové je podnikání v zelené energetice v Česku nyní obtížné, protože stavba nových větších instalací není ekonomicky výhodná.

 

GHR se nyní zaměří na development nových projektů hlavně mimo Česko. Cílem fondu se stanou solární parky od velikosti 100 MW po celé jižní Evropě, které nemají být závislé na dotacích. To při současných cenách znamená minimální investici 100 milionů eur na jeden projekt.

Zájem zahraničních investorů o české soláry

Podle sdělení HN se kupujícím solárního portfolia GHR v Česku a na Slovensku o výkonu 25 MW stala loni založená rakouská skupina Enery Development. Prodejní cenu nechtěla ani jedna ze stran komentovat. V nedávné minulosti se při podobných transakcích prodejní cena jednoho megawattu u podobných zdrojů se pohybovala mezi 80 a 90 miliony korun. Ovlivňuje ji ale také výše pohledávek u bank, které stavbu fotovoltaik většinou financovaly.

 

V čele společnosti Enery Development stojí dva bývalí vysocí manažeři globálně působící společnosti ContourGlobal, která staví obnovitelné zdroje. Podle šéfa společnosti Richarda Königa jsou český i slovenský trh pro zelené zdroje dlouhodobě atraktivní.

 

Společnost Enery Development použije nakoupené solární portfolio jako základ pro další růst v budoucnu. Investovat chce ale v celém regionu střední Evropy.

 

Zájem zahraničních investorů o solární investice do elektráren postavených do roku 2010 je poněkud překvapivý s ohledem na připravovanou zpětnou kontrolu solárních elektráren, jestli v minulosti nedostaly příliš velkou podporu. Tento zákon by měl brzy zamířit k projednání do parlamentu.