Česko získá levné úvěry z Bruselu pro rozvoj energetických projektů

Česká vláda si možná půjčí od Evropské komise (EK) za výhodných podmínek až 350 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura Právu řekl, že s tímto záměrem souhlasí a že by úvěr měl financovat projekty, které pomohou Česku zbavit se závislosti na ruských fosilních palivech a posílí jeho energetickou bezpečnost. Uvedl to deník Právo.

Zdroj: Amper Meteo

Investice do energetické bezpečnosti

Česko může čerpat 550 miliard korun z fondů EU. Evropská komise (EK) schválila ČR osm z devíti programů na období let 2021 až 2027. Schválení posledního z nich, programu Spravedlivá transformace, se očekává v srpnu. Kromě dotací Česko zvažuje i půjčky z Bruselu.

„Čekají nás velké investice do energetické bezpečnosti, takže jsem určitě pro. Už hledáme projekty, které by měly smysl a které by mohly být takto výhodně financované. Typicky si představím projekt jako zřízení horkovodu a odstranění plynové kotelny, tím pádem snížení závislosti na plynu. To je přesně ten typ projektu, který by dával smysl,“ řekl Stanjura Právu.

Česko si peníze může půjčit v rámci evropského nástroje pro obnovu evropské ekonomiky po covidu, který vedle národních plánů obnovy dává členským státům právě i možnost půjček.

Podpora zelené transformace

Evropský parlament loni v únoru schválil balík pomoci pro celou Unii ve výši 672,5 miliardy eur (16,5 bilionu Kč). V září pak EU schválila Česku jeho plán obnovy, v jehož rámci může ČR využít granty celkem za zhruba 180 miliard korun.

Největší část, asi 91 miliard Kč, je určena na infrastrukturu a tzv. zelenou transformaci. Česká vláda se zavázala investovat 41 procent unijních peněz do klimaticky šetrných projektů, 23 procent pak do digitalizace.

Vedle toho je možné si od EK půjčit. Vláda se bude muset i rozhodnout, o kolik peněz z nabízených až 14,3 miliardy eur případně požádá. „Podmínky jsou velmi výhodné, dnes tam jsou úrokové míry zhruba 1,5 procenta, protože se platí za společné evropské bondy. Máte to pak mnohem výhodnější, ta půjčka je na 30 let, prvních deset let platíte jenom úroky a dalších 20 let vždycky pět procent jistiny plus úroky,“ řekl pro deník Právo ministr Stanjura.

Rozhodnutí, zda si Česko peníze od EK půjčí, musí podle něj vláda učinit do poloviny příštího roku. „Věřím ale, že rozhodneme dříve,“ uvedl šéf státní kasy.

Vláda už pověřila ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN), aby připravil plán, jak by ČR mohla půjčku od Komise využít. Definitivní rozhodnutí o úvěru by mohlo padnout už na podzim.