Česko se zavázalo ztrojnásobit kapacitu OZE do roku 2030

Minulý týden začala v Dubaji klimatická konference COP28 UAE. Světoví lídři se již mimo jiné shodli na společném cíli ztrojnásobit do roku 2030 kapacitu obnovitelných zdrojů energie (OZE) a zdvojnásobit úspory energie. Premiér Fiala zde také vystoupil a zdůraznil, že dosažení klimatických cílů je závislé na jaderné energii.

Zdroj: Siemens

Ztrojnásobení instalovaného výkonu v OZE

Na dvoutýdenním jednání v rámci COP28 téměř dvou stovek zemí o dalším společném postupu proti změnám klimatu vystoupí řada světových lídrů. Mezi prvními promluvil britský král Karel III. či generální tajemník OSN António Guterres, kteří varovali před dopady klimatické změny. Za Česko se účastní mimo jiné premiér Petr Fiala (ODS), který promluvil v sobotu.

Prezident Spojených arabských emirátů Mohamed bin Zayed Al Nahyan z hostitelské země označil klimatickou změnu za největší výzvu, které svět aktuálně čelí. Má rozhodně pravdu. Základem je co nejširší přechod na obnovitelné zdroje energie, inovace a využívání moderních technologií.

Na 117 účastníků klimatické konference OSN (COP28) v Dubaji se zavázalo ztrojnásobit do roku 2030 světovou kapacitu obnovitelných zdrojů energie. Chtějí tak snížit podíl fosilních paliv na výrobě energie. Závazek přijala celá Evropská unie, což v praxi pro Česko znamená ztrojnásobení instalovaného výkonu v OZE do roku 2030.  Podporu ztrojnásobení obnovitelné energie do roku 2030 vyjádřila i Čína a Indie, ani jedna z obou zemí se ale dnes k celkovému závazku nepřipojila.

Důraz na dekarbonizaci

Kromě cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie se země zavázaly zvýšit do roku 2030 míru energetické účinnosti z přibližně dvou procent na více než čtyři procenta. To znamená, že k výrobě zboží nebo služeb by mělo být zapotřebí méně energie.

Konference se zaměřuje na dekarbonizaci energetického sektoru, který je zdrojem přibližně tří čtvrtin celosvětových emisí skleníkových plynů. Cestou k snížení podílu uhlí je i rozšíření jaderné energie. Už ráno v Dubaji vyzvala dvacítka účastníků včetně České republiky, aby se jaderná energie ve světě ve srovnání s rokem 2020 do roku 2050 ztrojnásobila.

Zastánci závazku týkajícího se obnovitelných zdrojů chtějí, aby byl zahrnut do konečného rozhodnutí summitu OSN, a stal se tak z něj celosvětový cíl. To by ale vyžadovalo shodu mezi téměř 200 přítomnými zeměmi.