České vodárny investují do fotovoltaiky

Na konci června v Pilníkově na Trutnovsku dokončili novou fotovoltaickou elektrárnu (FVE), která obstará přibližně 40 procent spotřeby energie čistírny odpadních vod. Podobné projekty nových fotovoltaik v Česku v areálech vodáren vznikají jako houby po dešti.

Zdroj: ČEZ

Boom FVE ve vodárenství

Na konci roku 2022 asi jako první v Česku do nové FVE zainvestovala akciová společnost Vodárny a kanalizace Karlovy Vary (Vodakva). Společnost tehdy zprovoznila nový fotovoltaický systém s kapacitou 9,9 kWp v areálu čistírny odpadních vod v Boru u Tachova.

V následujících letech hodla Vodakva Vodakva realizovat fotovoltaické systémy na třicítce vybraných objektů (čistírny odpadních vod, úpravny pitné vody, čerpací stanice či další provozní objekty) s celkovým předpokládaným výkonem více než 1 000 kWp. Vodakva dlouhodobě využívá obnovitelné zdroje, velké úpravny vytápí pomocí tepelných čerpadel, v Karlových Varech vyrábí z bioplynu z čistírenských kalů elektřinu teplo, provozuje také vodní elektrárnu.

Již v roce 2022 byla zahájena příprava výstavby první fotovoltaické elektrárny o výkonu necelého 1 MWp na volné ploše areálu čistírny odpadních vod v Modřicích, kterou spravuje společnost Brněnské vodárny a kanalizace (BVK). Její spuštění do provozu se plánuje v závěru letošního roku.

Čistírna v Modřicích zpracovává nejen odpadní vody z Brna, ale také ze širokého okolí. Slouží pro více než 400 tisíc obyvatel Jihomoravského kraje.

BVK jako vlastník čistírny v Modřicích cílí na maximální soběstačnost provozu, která spočívá jednak v realizaci úsporných opatření formou úpravy jednotlivých technologických celků, jednak v instalaci nových obnovitelných zdrojů energie. V roce 2023 BVK  zprovoznily třetí kogenerační jednotku, která významně zlepší využití produkovaného kalového plynu.

První vodárenská FVE na Trutnovsku

Na konci června letošního roku v Pilníkově na Trutnovsku dokončili novou fotovoltaickou elektrárnu (FVE), která obstará přibližně 40 procent spotřeby energie čistírny odpadních vod.

„V podstatě všechna vyrobená energie se ještě ten samý den spotřebuje na těch dmychadlech. My na té čistírně odpadních vod máme ročně spotřebu kolem 300 tisíc korun na energiích. Když řekneme 40 procent, tak počítejme, že nějakých 120 tisíc korun ročně bychom měli uspořit,“ cituje portal  irozhlas.cz starostu obce Pilníkov Josefa Červeného.

Obecní investice do nové FVE vyšla na milion a půl. Podobnou cestou se vydala  společnost AQUA SERVIS, která ve svém rychnovském areálu v  první polovině dubna zahájila stavbu nové FVE s celkovým výkonem 30,96 kWp. Instalací dojde nejen ke snížení spotřeby energie a úsporám, ale také ke snížení uhlíkové stopy.