Česká firma bude řídit dobíjení elektromobilů v Göteborgu

Skupina Unicorn zvítězila v tendru na správu dobíjecích stanic v druhém největším městě ŠvédskaVe švédském Göteborgu je zhruba stejný počet dobíječek pro elektromobily jako v celé České republice. Koordinovat dobíjení až 1,5 tisíc z nich bude digitální platforma ChargeUp od IT společnosti Unicorn Vladimíra Kováře. 

Zdroj: ChargeUp

Brzký začátek projektu

Společnost zvítězila ve výběrovém řízení městské společnosti Göteborg Energi. ChargeUp začne v Göteborgu naplno fungovat od letošního září. 

„Cílem Göteborg Energi bylo získat jednotnou platformu pro kontrolu a řízení naší veřejné nabíjecí sítě, ale i dalších nabíjecích stanic ve městě. Současně chceme mít systém otevřený s možností kdykoli připojit další dobíjecí body,“ komentoval podepsání smlouvy manažer Göteborg Energi Roger Sundemo.

Úkolem Unicornu bude také vyškolit pracovníky „první linie podpory“ společnosti Göteborg Energi, kteří budou schopni systém samostatně obsluhovat, řešit nečekané situace a poskytovat zákaznickou podporu uživatelům. V případě potřeby větších systémových zásahů bude k dispozici brněnské call centrum Unicornu, které funguje v režimu 24/7.

Chytré a efektivní nabíjení

„Je nám ctí, že jsme s produktem ChargeUp uspěli mezi silnými konkurenty z celé Evropy. Jsem přesvědčen, že řešení ChargeUp v barvách města Göteborg zvýší atraktivitu místní nabíjecí sítě do té míry, že poroste počet nabíjecích bodů i počet partnerů, kteří budou do této sítě dále integrováni. Chytré a efektivní nabíjení elektrických aut přispívá k úsporám elektřiny, které se tak vyrábí méně,“ říká Jan Konrád, Chief Commercial Officer ve společnosti Unicorn Systems.

ChargeUp se skládá v zásadě ze dvou částí. Na jedné straně jde o uživatelskou aplikaci pro řidiče, která má zajistit pohodlné dobití. Mnohem robustnější a složitější je však méně viditelný systém koordinující fungování tisíců dobíjecích stanic. 

Platformu používá pro správu, provoz a údržbu stanic v areálu mladoboleslavské továrny také třeba Škoda Auto. Řídí ovšem i nabíječky v brněnské nákupním centru Vaňkovka, v sítí autosalonů Škoda Havex-auto nebo potravinářského řetězec Billa.