Česká Delta Green získala nového investora. Umožní domácnostem vydělat na poskytování energetické flexibility

Český energetický startupu Delta Green (dříve Nano Green) včera oznámila investici ve výši 2,2 milionu euro od tří investiční fondů — Tilia Impact Ventures jako lídr investice, Credo Ventures a Purple Ventures. Novou investici hodlá startup využít k další expanzi.

Zdroj: Delta Green

Sázka na virtuální baterii

Firma vznikla v roce 2008 jako součást skupiny Nano Energies. na přelomu loňského roku ji přebral management ve složení David Brožík, Jan Hicl a Lukáš Beneš. Čtvrtým spolumajitelem je od dubna Prokop Čech.

Delta Green vydělává na vyrovnávání sítě tím, že do ní zapojuje domácnosti, které zjednodušeně řečeno sdružuje do obří virtuální baterie. Domácnostem, jež jsou vybaveny chytrým elektroměrem, fotovoltaikou, baterií, tepelným čerpadlem nebo elektromobilem, tak dokáže uspořit nebo vydělat jednotky tisíc korun ročně.

Vyrovnání sítě je podle společnosti miliardový trh, kterému dominují fosilní elektrárny. A právě ty chce Delta Green nahradit domácnostmi. Prostředky, které nedávno firma získal od investičních fondů, chce firma využít na další růst — expanzi do západní Evropy a dokončení softwaru. V současnosti poskytuje Delta Green své služby asi 5500 domácnostem.

Agregátor flexibility

„Míříme k tomu stát se tahounem inovací v energetice pro domácnosti v Evropě. A k tomu nám investice otevírá dveře,” vysvětluje spoluzakladatel Delta Green, Jan Hicl a dodává: „Prostředky využijeme k tomu, abychom do konce roku spustili agregátora flexibility pro české domácnosti, pak se rozrostli i dál do západní Evropy a také na nábor nových zaměstnanců, primárně programátorů. ” 

Delta Green podepsala tento týden kontrakt s trojící investičních fondů — Tilia Impact Ventures, Credo Ventures a Purple Ventures. Lead investorem, který trojici zkoordinoval, je právě impactový fond Tilia. Ten se zaměřuje na projekty, které mají velký potenciál pozitivně ovlivnit environmentální a sociální fungování naší společnosti. 

„Abychom snížili uhlíkovou stopu energetického sektoru, potřebujeme zapojit více obnovitelných zdrojů. Slunce i vítr ale mohou ohrozit stabilitu sítě,” vysvětluje Andrew Gray, partner Tilia Impact Ventures.

„Delta Green přináší cenově dostupné řešení tohoto problému. To podle nás může být klíčem pro masivní vstup obnovitelných zdrojů do sítě a v konečném důsledku i levnější elektřině pro všechny. Jsme nadšení, že Delta Green můžeme pomoci šířit toto řešení globálně,“ dodává Gray.

Úspěšný test a další expanze

Delta Green má za sebou sprinterských pět měsíců. Na začátku roku firma přešla do rukou nových majitelů, krátce poté oznámila první úspěšný test zapojení domácností do vyrovnávání sítě. Hotový software, na jehož dokončení mají jít i prostředky z právě podepsané investice, chce představit do konce roku.

„Jako první nabídneme službu českým domácnostem, kde plánujeme agregovat desítky megawatt”, popisuje David Brožík, spoluzakladatel Delta Green.

Po expanzi do Evropy už půjde o stovky megawatt. Proto teď potřebuje firma postavit robustní a stabilní řešení, které pomůže nahradit fosilní zdroje elektřinou, která dnes v domácnostech leží ladem. Na jeden megawatt jim přitom stačí zhruba 200 domácností.