Česká burzovní solární společnost E4U dosáhla nového rekordního zisku

Již druhé desetiletí se akcionáři společnosti E4U, která je nejdéle kótovanou českou solární společnosti na burze v Praze, se dočkají stabilní dividendy ve výši 5,60 Kč. Firma  zveřejnila minulý týden své hospodářské výsledky za rok 2021, které potvrdily přetrvávající vysoce ziskové hospodaření.

Zdroj: EnBW

 

Rekordní výsledek navzdory poklesu výroby

E4U je prostřednictvím dceřiné společnosti SANERGIE provozovatelem dvou solárních (fotovoltaických) parků v oblasti jižní Moravy o celkovém instalovaném výkonu 4,4 MWp. Loni vyrobily její elektrárny nejméně elektřiny od roku 2017, resp. 4 992 MWh. Meziročně se jednalo o pokles o 54 MWh.

V předcházejících 3 letech se výroba solární energie pohybovala nad 5 GWh. Své loni nejspíše sehrálo, v návaznosti na počasí, především výrobně slabé 1. čtvrtletí, kdy elektrárny firmy vyprodukovaly podprůměrných jen 792 MWh elektřiny.

I přes celkový pokles výroby vykázala E4U za loňský rok historicky rekordní hospodářský konsolidovaný výsledek. Zisk se totiž meziročně zvýšil o více než 8 % na 43,6 mil. Kč. Tržby za prodanou elektřinu přitom vzrostly „jen“ o 2,9 % na 86,1 mil. Kč.

Pozitivně do celkového výsledku tak promluvily meziročně vyšší  finanční výnosy společně s klesajícími finančními náklady. Tedy náklady na obsluhu dluhu (finančního leasingu), který navíc celkově dále klesl. Dostal se již pod 50 mil. Kč.

Dopad solární daně

V letošním roce společnost E4U oznámila produkci elektřiny za letošní první tři měsíce aktuálního roku ve své výroční zprávě. Tentokrát letos solární elektrárny vyrobily výrazných 1 138 MWh elektřiny, což bylo způsobeno méně slunečném počasím oproti minulosti.

Nicméně jedna z fotovoltaických elektráren (FVE Ratíškovice) je právě nově ekonomicky ovlivněna legislativními změnami. S účinností od 1.1.2022 je totiž vyplácená podpora za výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů (tzv. zelený bonus) u zmiňované elektrárny zatížena odvodem ze slunečního záření ve výši 11 %, tedy tzv. solární daní.