Češi připravují v Chorvatsku zelené elektrárny o výkonu 500 MW

Zdroj: Woodburn Capital Partners
Zajímavý potenciál
Chorvatsko se v posledních letech stává důležitým hráčem na poli obnovitelných zdrojů energie (OZE). Zejména to platí o sektor solárních a větrných elektráren, který je podporovaný jak chorvatskou vládou, tak evropskými fondy. V Chorvatsku a okolním regionu působí česká investiční skupina Woodburn Capital, která zde připravuje další projekty v oblasti OZE s celkovým výkonem přesahujícím 500 MW.
V roce 2024 společnost Woodburn Capital dokončila výstavbu první fotovoltaické elektrárny v Chorvatsku. Následoval její prodej investorovi. Jedná se o projekt solární elektrárny v obchodní zóně Velim – Stankovci v Zadarské župě, jejichž výstavbu Woodburn Invest zahájil v roce 2023. Další projekt chystá společnost v Brdovci u Záhřebu, kde se má jednat o solární elektrárnu o výkonu 10 MW.
Solární elektrárna Stankovci bude mít instalovaný výkon 3,7 MW a ročně vyrobí 5 231 MWh elektřiny. Proces převzetí bude dokončen po výstavbě a uvedení elektrárny do komerčního provozu začátkem roku 2025.
Další aktivity na Balkáně
Woodburn Capital bude pokračovat v další spolupráci na rozvoji projektů v oblasti OZE v dalších místech Chorvatska, i v regionu západního Balkánu. Zaměří se na projekty, které zajišťují stabilní výrobu energie a přispívají ke globálním cílům snížení emisí skleníkových plynů.
Chorvatsko se stává důležitým hráčem na poli obnovitelných zdrojů energie, především díky svým příznivým geografickým a přírodním podmínkám a růstu potřeby diverzifikovat energetické zdroje. Výrazným trendem je rozvoj právě solárních a větrných elektráren, podporovaný jak vládními pobídkami, tak evropskými fondy.
Slibný potenciál
Podíl OZE na celkové spotřebě se v roce 2023 zvýšil natolik, že Chorvatsko bylo v prosinci loňského roku čtyři dny zcela zásobeno zelenou energií. V květnu 2024 produkce elektřiny z větrných a solárních elektráren poprvé překonala produkci z fosilních paliv. Elektřina ze solárních elektráren v zemích EU představuje 5 % celkově vyrobené elektřiny (v Chorvatsku je to nyní jen 0,4 %).
Celkem se v Chorvatsku ročně vyrobí 4 946,8 MW energie, z toho 2 203,4 MW z vodních elektráren, 1534,6 MW z geotermálních, 986,9 MW z větrných, 222 MW ze solárních zdrojů a 348 MW je z jaderné elektrárny ze slovinského Krška, kterou Chorvatsko vlastní společně se Slovinskem.
Chorvatsko podporuje vývoj projektů obnovitelných zdrojů energie prostřednictvím systému tržních prémií, které fungují na principu smluv o rozdílu CFD (Contracts for Difference, jde o finanční nástroj, používaný k podpoře právě těchto zdrojů energie). Tato podpora je řízena chorvatským operátorem trhu s elektřinou HROTE, který každoročně vypisuje veřejné soutěže pro projekty solárních, větrných a vodních elektráren o kapacitě nad 1 MW.
Projekty, které uspějí ve výběrovém řízení, získávají podporu ve formě rozdílu mezi tržní cenou elektřiny a referenční hodnotou stanovenou HROTE. V roce 2024 byla vypsána výzva na projekty s celkovou kapacitou přes 600 MW a alokovanými prostředky ve výši 257,2 mil. EUR.
Investice do obnovitelných zdrojů energie v Chorvatsku mají perspektivu a velký růstový potenciál a to jak díky vysoké poptávce po čisté energii, tak díky stabilním státním a evropským podporám. Systém tržních prémií prostřednictvím kontraktů CFD a podpůrné legislativní rámce představují atraktivní příležitosti pro domácí i zahraniční investory. Všechny tyto faktory vytvářejí v Chorvatsku stabilní podmínky pro dlouhodobé a výnosné investice do projektů obnovitelných zdrojů energie.