Jak se vyhnout „černým ovcím“ ve fotovoltaice?

Masívní reklama, velké sliby, neznačkové komponenty a neplnění smluvních závazků. I takto může vypadat dodávka fotovoltaických elektráren od některých „méně solidních“ dodavatelů.

Zdroj: E.ON

Černé ovce v praxi

Solární boom přinesl do Česka mimo jiné nástup „sporných firem“ z pohledu kvality či dodacích lhůt při realizacích fotovoltaických elektráren (FVE). O problémech společnosti Energetický Holding Malina  (EHM) již dříve informoval deník E15.

V nedávné reportáži České televize pod názvem „Černé ovce“ se podělilo několik zákazníků o specifické zkušenosti z dodávek FVE od společnosti EHM.  Při spolupráci se společnosti EHM podle vyjádření právníka se vyplatí do smlouvy vložit ustanovení o smluvní pokutě a v případě nedodání díla neváhat a stěžovat si u České obchodní inspekce.

Jak si počínat při hledání dobrého dodavatele?

O problémem společnosti EHM svědčí i to, že jí ze svých řad vyloučila Česká fotovoltaická asociace, která nyní s touto společnosti vede soudní spor.

Je škoda, že řada zájemců o investice do FVE si při výběru dodavatele řídí pouze „lákavým marketingem a zejména cenou. A už vůbec se nezajímají o kvalitu dodávaných technologií či dotace.

Jeden praktický typ na závěr: minulý týden vydal Cech Akumulace a Fotovoltaiky přehledný návod na výběr spolehlivého dodavatele FVE, které si můžete prohlédnout na tomto odkazu.

Celý pořad Černé ovce si můžete prohlédnout na níže tomto videu.