Cenový růst fotovoltaických panelů dále pokračuje. Přinese rok 2022 změnu?
Obrázek: Analýza zachycující zdražení panelů na konci září 2021 v Číně na týdenní bázi, zdroj: China Silicon Industry Branch
Problémy s křemíkem
Problém s křemíkem podle agentury Bloomberg New Energy Finance (BNEF ukazuje, jak se globální ekonomická krize kaskádovitě šíří mnoha způsoby. Současné snížení výroby v Číně, která je zdaleka největším světovým producentem křemíku, je důsledkem snahy o snížení spotřeby energie. A pro řadu průmyslových odvětví je nemožné vyhnout se nepříznivým dopadům jeho nedostatku.
Příčinou dalšího zdražení křemíku v posledních týdnech je omezení produkce v Číně kvůli výpadkům dodávek elektřiny. Kov vyráběný z druhého nejrozšířenějšího prvku na Zemi se tak stal vzácným, což ohrožuje vše, od automobilových součástek přes počítačové čipy až po solární panely, a představuje další problém pro světovou ekonomiku.
Nedostatek se již projevuje v solárním průmyslu. Ceny krystalického křemíku, hlavní složky fotovoltaických panelů, jsou teď nejvyšší od roku 2011. Od začátku června 2020 se cena tohoto materiálu zvýšila o více než 340 procent. Proto jsou podle agentury BNEF v současnosti ceny krystalického křemíku nejvyšší za posledních 10 let, jak ukazuje níže uvedený graf.
Co je příčinou ohrožení fotovoltaického boomu?
Zdražení křemíku způsobilo zdražení fotovoltaických panelů až o 25 – 30 % oproti počátku roku 2020 (v době před vypuknutím Covidové pandemie), což ohrozilo letos více než 5 gigawattů nových solárních projektů v Indii a výstavbu téměř třetiny velkých fotovoltaických farem v USA.
„Nedostatek krystalického křemíku je důsledkem dvou výbuchů v průběhu loňského roku v zařízeních na zpracování této suroviny a také v důsledku uzavření výrobních jednotek v Číně v důsledku finančního stresu způsobeného pandemií,“ uvedla Hetal Gandhiová, ředitelka ratingové agentury Crisil Research.
„To bylo spojeno s prudkým nárůstem cen komodit, jako je měď a hliník (což, jsou materiály používané v montážních konstrukcích), což rovněž přispělo k růstu cen nových fotovoltaických instalací,“ uvedla Gandhiová.
Také ceny solárního skla, další důležité komponenty používané k výrobě solárních článků, se od června 2020 rovněž zvýšily o téměř 130 %.
Nejistota bude pokračovat i v roce 2022
Na zdražení fotovoltaických panelů mají také vliv ceny dopravy z Číny do Evropy. Náklady na dopravu po moři stouply ze 2000 € za kontejner v době před pandemii Covid-19 na neskutečných 10 000 – až 12 000 € za kontejner v současnosti.
Toto se projevilo zdražením velkoobchodních cen solárních panelů v Číně v současnosti na úroveň 0,27 – 0,29 USD/Wp.
Ceny solárních panelů, které od loňského roku raketově rostou, budou podle předních výrobců růst přinejmenším až do druhého čtvrtletí roku 2022 kvůli vysokým vstupním a přepravním nákladům a problémům s dodavatelským řetězcem v Číně.
Podle nedávného reportu analytiků BNEF se má nabídka krystalického křemíku v roce 2022 zvýšit o 29 % a v roce 2023 o dalších 57 %. V této souvislosti analytici BNEF očekávají výraznější pokles současných vysokých cen krystalického křemíku až ve druhém pololetí roku 2022. Toto by mělo umožnit opětovný pokles cen panelů na hladinu 0,20-0,22 USD/Wp do konce roku 2022.