CATL uvedl do provozu novou gigatovárnu na baterie v Německu 

Největší světový výrobce lithiových baterií na světě, čínská společnost Contemporary Amperex Technology (CATL), minulý týden v německém městě Arnstadt otevřela jednu z největších evropských továren na výrobu bateriových článků pro elektromobily. CATL bude dodávat své produkty hlavním německým automobilkám s cílem tak podpořit transformaci elektromobility a energetiky v Evropě.

Zdroj: CATL

Dvě evropské továrny

Kromě Německu buduje CATL svoji druhou gigatovárnu na baterie v Maďarsku. Společnost CATL v říjnu 2022 oznámila svůj plán investovat 7,34 miliardy EUR (cca 190 miliard Kč) do výstavby závodu na výrobu baterií s kapacitou 100 GWh ve východomaďarském Debrecínu.

Nová bateriová továrna, v níž vznikne přes devět tisíc pracovních míst, bude v stát v blízkosti automobilek Mercedes-Benz, BMW nebo Volkswagen a podle maďarské státní investiční agentury HIPA posílí roli Maďarska v byznysu s elektrickými vozy. Investice CATL překonala investory z Jižní Koreje, kteří v Maďarsku do výroby baterií vložili 1,9 miliardy eur.

Svou druhou evropskou továrnu hodlá CATL začít stavět ve druhé polovině letošního roku. Závod se bude rozprostírat na ploše 221 hektarů v jižním průmyslovém parku v Debrecínu. V rámci svého závazku snižovat uhlíkovou stopu při výrobě baterií hodlá společnost CATL využívat elektřinu z obnovitelných zdrojů a zvažuje rozvoj solární energie s místními partnery v zemi.

Další evropská investice

Do své druhé evropské továrny v Německu bude CATL investovat zhruba 1,8 miliardy eur (téměř 43 miliard Kč). V současnosti již továrna zaměstnává zhruba 1000 lidí. Prezident evropských aktivit společnosti CATL Matthias Zentgraf při ceremoniálu k otevření závodu uvedl, že do konce letošního roku by se měl počet zaměstnanců zdvojnásobit.

„Máme zde gigafactory, jaká zatím nestojí nikde v západní Evropě,“ uvedl premiér spolkové země Durynsko Bodo Ramelow. Gigafactory je označením pro továrny na masovou výrobu baterií pro elektromobily.

Podle Zentgrafa bude mít závod v Arnstadtu celkem šest výrobních linek a výrobní kapacitu kolem 30 milionu bateriových článků ročně. „To v závislosti na velikosti baterií stačí pro 185 000 až 350 000 elektromobilů,“ uvedl Zentgraf.

Společnost CATL je podle výzkumné skupiny SNE Research největším výrobcem baterií pro elektromobily na světě. Závod v Arnstadtu, jehož výstavba začala v roce 2019, je první továrnou firmy v Evropě. Produkci by tato továrna měla zahájit do dvou až tří let.