CATL představil bateriovou revoluci pro elektromobilitu

Největší světový výrobce lithiových baterie CATL (Contemporary Amperex Technology Co., Limited) na výstavě Auto Shanghai ve středu představil nový typ akumulátorů, který vyniká energetickou hustotou až 500 Wh/kg a vysokou bezpečností. Mnozí experti novou technologii označují jako revoluci v elektromobilitě.

Zdroj: CATL

Přednosti nové technologie

CATL označuje novou technologii jako „Condensed Matter“ nebo jako „Condensed Battery“ ve své tiskové zprávě. Hlavní předností nové technologie je až dvojnásobná energetická hustota (500 W/kg) oproti většině tradičním na trhu dostupným lithiovým bateriím.

Kondenzovaná baterie od CATL využívá vysoce vodivé biomimetické kondenzované elektrolyty, které díky unikátní struktuře zlepšují účinnost a výkonnost bateriových Li-Ion článků a současně zvyšují jejich stabilitu. Nové baterie integruje řadu inovativních technologií,  ke kterém patří katodové materiály s velmi vysokou hustotou energie, inovativní anodové materiály a separátory.

Díky zdokonalení výrobního procesu kondenzovaná baterie proto nabízí nejen vynikající výkon při nabíjení a vybíjení, ale také i  dobré bezpečnostní vlastnosti.

Průlom v čisté mobilitě

Přednosti kondenzované baterií v praxi umožní, že elektromobil s baterií o stejné váze jako dnes může téměř zdvojnásobit svůj dostupný dojezd. Novým standardem pro řidiče v osobním autě se tak stane jízda bez přestávky na vzdálenost  800 – 1000 km, což je u většiny současných elektromobil v současnosti nemožné.

Kromě elektromobilů CATL s novou kondenzovanou baterií hodlá prorazit mimo jiné i v letectví, které takto hodlá elektrifikovat.

V současné době CATL již spolupracuje s partnery na vývoji elektrických osobních letadel vybavených kondenzovanou baterií. Cílem je nyní novou technologii testovat v letectví v souladu s požadavky na bezpečnost a kvalitu v tomto odvětví.

Výroba již letos

Asi nejlepší zprávou výrobce je skutečnost, že sériová výroba kondenzované baterie pro automobilový průmysl začne již letos. „Splnění požadavků zákazníků je pro společnost CATL hlavní hnací silou v oblasti technologických inovací,“ řekl Wu Kai,  ředitel pro výzkum a vývoj ve společnosti CATL.

V současné době má společnost CATL největší výrobní kapacitu pro výrobu lithiových baterií na světě.  Navíc,  firma dokázala převést základní výzkum do průmyslového využití v masové výrobě.

V roce 2021 CATL uvedla na trh první generaci sodíko-iontové baterie s hustotou energie 160 Wh/kg, která byla  použita v praxi v automobilce Chery Automobile. V roce 2022 společnost CATL představila baterii Qilin s nejvyšší účinností na světě a letos v březnu zahájila její sériovou výrobu. Baterie Qilin se v současnost využívají v několika špičkových elektromobilech, ke kterým patří ZEEKR, AITO a Li Auto.