CAFT: Zájem o fotovoltaiku je i letos silný. Na instalace se již nestojí dlouhá fronta

Zájem českých domácností o pořízení nových fotovoltaických elektráren prudce stoupá v letošním roce. V prvním čtvrtletí roku stoupl počet žádostí o dotaci na fotovoltaiku na 21587, což je meziročně třikrát více. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnil Cech akumulace a fotovoltaiky (CAFT).

Zdroj: CAFT

Zdroj: CAFT

Prudký růst poptávky

Prudký zájem o nové fotovoltaické elektrárny (FVE) nastartovala loni energetické krize, kterou urychlila válka na Ukrajině. Již v minulém roce došlo k masívnímu růstu nových FVE v Česku na střechách domácností a firem. Celkem se jin loni připojilo do sítě více než 33 000 o celkovém výkonu necelých 290 MWp.

Na počátku letošního roku dále stoupá poptávka po nových solárech.  V prvním čtvrtletí roku stoupl počet žádostí o dotaci na fotovoltaiku na 21 587, což je meziročně třikrát více. Vyplývá to z údajů Státního fondu životního prostředí ČR a Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT).

„Stále stoupající zájem o dotace na FVE je důkazem, že Česko sice zažije opět rekordní rok, ale tempo růstu už není tak divoké. Můj odhad je, že z fáze raketového růstu se dostáváme k postupné stabilizaci trhu,“ komentoval aktuální vývoj trhu předseda CAFT Aleš Hradecký.

Podle předsedy Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpána Chalupy lze za stoupající poptávkou po nových FVE spatřovat tři základní faktory. „Jednak ministerstva zpřístupňují stále víc své dotační programy a ten nejpodstatnější, Nová zelená úsporám, má díky vysoké ceně povolenky i víc peněz. Zadruhé, od ledna platí nová legislativa, která obrovsky zjednodušuje byrokracii pro bytové domy. A zatřetí, ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) chystá nové podmínky pro sdílení energie a hodně spotřebitelů na to chce být připraveno,“ uvedl Chalupa.

Konec dlouhých čekacích lhůt

Během raketového boomu české fotovoltaiky v minulém roce byli mnozí zájemci nuceni čekat na instalace nových FVE v řádech 6 až 9 měsíců. V minulém roste však do branže naskočilo více než 800 nových instalačních firem, což se odrazilo v poklesu doba potřebné na instalaci nových solárů.

Podle CAFT se letos postupně zkracuje doba na instalaci elektrárny. Podle průzkumu CAFT 62 procent firem zprovozní fotovoltaiku na rodinném domě do tří měsíců od uzavření smlouvy. Do čtyř měsíců to pak stihnou čtyři firmy z pěti. Delší čekací lhůty uvádí podle průzkumu asi 19 procent montážních firem.

Extrémní poptávka po nových FVE však přináší v některých případech i problémy v kvalitě nových instalací ze strany některých nových instalačních firem. Proto by měli investoři být obezřetní a při volbě instalatérské firmy preferovat „Desatero pro výběr fotovoltaiky“, které jako své doporučení CAFT vydal letos v únoru.

Na webu CAFT je seznam ověřených firem z branže, kde si každým může najít svého preferovaného dodavatele. CAFT si kvalitu práce svých členů ověřuje i přes nezávislé reference.