CAFT: V letošním roce očekáváme 300 MWp nového instalovaného výkonu ve fotovoltaice
14 miliard na nové soláry
Ministerstvo životního prostředí letos podpořilo téměř 50.000 fotovoltaických elektráren (FVE) na střechách domů. „Je to čtyřikrát více než loni“, řekl na včerejší tiskové konferenci ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Podle Jurečky v letošním roce resort schválil podporu domácím i velkým fotovoltaickým elektrárnám ve výši 14 miliard korun.
Klíčovou roli v rozvoji fotovoltaiky v Česku hrají dotační programy Modernizační fond, Národní plán obnovy a také zejména domácnostmi vyhledávaný program Nová zelená úsporám. V podpoře výstavby fotovoltaických systémů i rozvoji komunitní energetiky bude ministerstvo intenzivně pokračovat i v příštím roce.
Nečekaný boom
Ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Valdman včera uvedl, že v Nové zelené úsporám fotovoltaické systémy nyní tvoří 65 procent všech žádostí. Průměrně SFŽP dostává zhruba 5000 žádostí měsíčně, které schvaluje do tří týdnů. Proplaceno je podle Valdmana zatím 15.000 žádostí s dotací tří miliard korun.
„Program Nová zelená úsporám dotuje domácí fotovoltaické systémy už od roku 2015, letošek je ale naprosto přelomový. Ještě před rokem jsme si něco takového nedokázali představit. Ve vládním prohlášení jsme se zavázali, že za 4 roky podpoříme 100 tisíc fotovoltaických systémů na střechách, po roce jsme téměř v polovině tohoto cíle,” dodal ministr Jurečka (KDU-ČSL).
Enormní zájem domácností a firem o nové FVE má pozitivní dopady na zaměstnanost a vyšší výběr DPH do státní kasy. „Boom fotovoltaiky umožnil vzniknout desítkám firem, ty nabízí perspektivní zaměstnání pro tisíce lidí,“ prohlásil Aleš Hradecký, předseda CAFT.
Až 100 000 nových solárů
V letošním roce resort MŽP schválil podporu domácím i velkým FVE ve výši 14 miliard korun. Jurečka očekává, že by příští rok stát mohl podpořit i více než 100.000 domácností.
„FVE pouze na budovách mohou pokrýt víc než čtvrtinu roční spotřeby elektřiny celého Česka a vítr taky tak. To už ale víme dlouho. Teď je důležité, že ministři Síkela a Bartoš začali upravovat zákony, aby rozvoj domácích, čistých zdrojů zrychlili. Ve hře je levnější a cenově stabilní energie pro domácnosti, podnikatele i obce,“ prohlásil Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.
V budoucnosti bude klíčové řešit také otázku investic do distribučních sítí. „Distributoři jsou na boom FVE připraveni, je ale klíčové upravit stavební zákon tak, aby některé jejich záměry bylo možné uskutečnit rychleji než v řádu čtyř až šesti let,“ dodal Jurečka.
Zájem o nové soláry láme rekordy i mezi firmami. V letošním roce Národní plán obnovy přijal od podnikatelů žádosti o nové fotovoltaiky za víc než 25 miliard. Stát jim z evropských prostředků přispěje 9,5 miliardami.
„Jde o výkon zhruba 800 megawattů. Těm menším projektům zásadně pomůže LEX obnovitelné zdroje 1, který by měla projedná příští týden v závěrečném čtení Sněmovna,” uzavřel Štěpán Chalupa.