Prodloužení příjmu žádostí o dotace na FVE ve třech výzvách Modernizačního fondu

Solárníci z Cechu Akumulace a FotoVoltaiky (CAFT) uspěli v jednání se zástupci MŽP a MPO ve věci prodloužení termínu pro výstavbu nových fortovoltaických elektráren (FVE), kterých se může postavit několik stovek MW v blízké budoucnosti. Co to znamená pro investory?

Zdroj: SOLSOL

Prodloužení příjmu žádostí na FVE ve třech výzvách Modernizačního fondu

Vedení CAFT pozitivně hodnotí rozhodnutí SFŽP o prodloužení termínů příjmu žádostí o dotace do 31.12.2024 u výzev  č. 1/2024 (Fotovoltaické elektrárny 10 kW – 5 MW s vlastní spotřebou), č. 3/2024 (Komunální FVE na veřejných budovách pro malé obce) a č. 4/2024 (Komunální FVE na budovách a další infrastruktuře).

„Tento krok přináší více času na přípravu podkladů pro podání žádostí pro všechny zájemce o nové FVE. Především se jedná o získání stavebního povolení (pokud je relevantní pro velikost instalace) s nabytím právní moci jako jednoho z dokumentů potřebného pro podání žádosti u všech tří výzev,“ komentuje výsledek jednání Aleš Hradecký, předseda CAFT.

Podle zjištění redakce portálu www.solarninovinky.cz firmy mohou stále žádat o dotace na nové soláry v rámci stále otevřených výzev z Modernizačního fondu. Ke konci června bylo podáno zhruba 280 žádostí s požadovanou dotací více jak 550 milionů Kč, přitom tyto tři výzvy májí k dispozici alokaci ve výši 5 miliard.

„Pro realizaci nových projektů z tohoto dotačního titulu je sice požadováno doložení stavebního povolení, ale tato výzva představuje pro podnikatele unikátní příležitost a dostatečně dopředu předvídatelné podmínky pro investory i zpracovatele projektů,“ dodává Hradecký.

Prodloužení nejzazšího termínu pro dokončení nových FVE z Národního plánu obnovy

Jiná je situace u dotačního titulu Fotovoltaické systémy s/bez akumulace poskytovaného v rámci Národního plánu obnovy (NPO), který administruje MPO. Mnozí solárníci jsou nyní pod velkým tlakem, neboť zde je v současnosti nejzazší termín pro dokončení instalace stanoven na 31. 12. 2024. Příjem žádostí končil na konci listopadu 2022 a od té doby se podmínky na trhu výrazně změnily, klesla například cena elektřiny, klesla cena komponentů a u dalších výzev byla snížena dotace.
Zástupci CAFT proto na základě podnětů od členů vstoupili v jednání s MPO o možném prodloužení tohoto termínu na 30. 6. 2025.

„Tento posun termínu by přinesl všem žadatelům více prostoru na uvedení FVE do UPOS, což je podmínkou pro vyplacení dotace. O vývoji těchto jednání budeme své členy průběžně informovat,“ dodává Aleš Hradecký, předseda CAFT.

„Mnoho investorů váhalo, zda do investice jít vzhledem ke změnám podmínek na trhu s elektřinou a v oblasti dotací, které nastaly od roku 2022, kdy žádost podali. Naše doporučení je neváhat, takovéto podmínky – co se výše poskytované dotace a cen komponent týče – se již opakovat nebudou. Obojí to má zásadní vliv na návratnost investice. I váhavci by tak po prodloužení měli čas projekt zrealizovat, pokud MPO oznámí prodloužení termínu pro dokončení realizace včas,“ doplňuje Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Podle informací MPO získalo k 4. 7. 2024 celkem 4.455 žadatelů RoPD což by přineslo v případě jejich výstavby instalaci 595 MWp FVE a 98,5 MWh akumulace. Ke stejnému datu bylo proplaceno celkem 1 766 žádostí s dotací 1,5 miliardy Kč.