CAFT: Distancujeme se od pančování solárů

Zástupci instalatérů fotovoltaických systémů reagují na odhalené podvody s přeštítkováním panelů. Minulý týden deník Mladá Fronta DNES přinesl článek, ve kterém se objevily zavádějící informace o praktice tzv. přeštítkování fotovoltaických panelů.

Zdroj: SolarWorld

Zdroj: SolarWorld

Cech odmítá pochybné praktiky

„Od podvodů s přeštítkování fotovoltaických panelů se jednoznačně distancujeme, zájemce o prověřené dodavatele a montéry si dovolím odkázat na naši aplikaci, kde si každý jednoduše v seznamu solidních instalatérů najde prověřenou instalační firmu,” říká Aleš Hradecký z Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT). Zástupci CAFT tak reagují na kritický článek otištěný v deníku MF DNES minulý týden.

CAFT v Česku zastupuje výrobce a dodavatele technologií, ale především montážní firmy, které staví malé a střední elektrárny určené na pokrytí části vlastní spotřeby. Tyto instalace se staví zejména na střechy nebo fasády, na rozdíl od velkých solárních parků stavěných v kritických letech 2009 a 2010 především na zemi a zajišťujících dodávku elektřiny do sítě za výkupní ceny.

„Odhalení podvodníků je výsledkem dobré novinářské práce, vítáme ji, pomůže poctivým instalátorům i těm, kdo si fotovoltaiku pořizují,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Nešvar minulosti

V době vrcholu solárního boomu v Česku v roce 2010 byl na trhu kritický nedostatek kvalitních panelů. Investoři do solárních elektráren byli nuceni dokončit své projekty za každou cenu v řádném termínu do konce roku 2010, aby získali štědré dotace.

V té době se v Česku objevily dvě firmy, které jak zjistila policie prováděly přelepování štítků u neznačkových panelů nakoupených lacině z Číny. Tyto panely pak nabízeli investorům jako značkové nebo s vyšším nominálním výkonem.

V současnosti již neplatí provozní podpory jako v roce 2020. Investoři od státu dostávají pouze jednorázovou investiční podporu pro domácí či komerční instalace. Pančování panelů pomocí přelepování jejich štítků je proto v Česku již nesmyslné, a proto již k němu nedochází jako před deseti lety.