Budoucnost fotovoltaiky bude bez dotací. První projekty vznikají ve Španělsku či Polsku

Díky prudkému poklesu cen fotovoltaických komponentů se nové solární farmy staví zcela bez dotací. Svědčí o tom řada projektů, které vznikají nejen ve slunném Španělsku, ale také u našich severních sousedů v Polsku. Podobné projekty se již chystají i v České republice.

Zdroj: QCells

Zdroj: QCells

Inspirace ze Španělska

Německý developer BayWa  na konci května spustil solární farmu Don Rodrigo 2 v Andalusii ve Španělsku. Jedná se již o druhý solární projekt této společnosti ve Španělsku, který funguje zcela bez dotací na bázi pevných výkupních cen (FIT) či aukcí.

 

Solární farma Don Rodrigo 2 vznikla pomocí tzv. PPA mechanismu. PPA (Power Purchase Agreements) představují bilaterální kontrakt na dodávku mezi výrobcem a konečným zákazníkem. V případě solární elektrárny Don Rodrigo 2 o výkonu 50 MWp je konečným odběratelem energetická společnost Statkraft, která se zavázala nakupovat solární energii od BayWa po dobu 12 let za dohodnutou cenu.  Podobný projekt (Don Rodrigo 2 o výkonu 175 MWp) již BayWa uvedla do provozu ve Španělsku v roce 2018.

Inspirace z Polska

 

Nedotované solární projekty se „nerodí“ pouze ve slunném Španělsku. Nedaleko našich severních hranic v Polsku se v současnosti připravuje hned několik středně velkých fotovoltaických elektráren o výkonu 5-10 MWp zcela bez dotací.

 

V Polsku se také prosazují tzv. PPA kontrakty na dodávky solární energie pro konečné zákazníky. V roce 2019 podepsala „první solární PPA“ smlouvu polská energetická společnosti PGE. Na základě dohody s konečným zákazníkem, kterým je provozovatel sírového dolu, PGE postaví na jihu Polska v roce 2020 novou solární elektrárnu o výkonu 5 MWp. Do roku 2030 hodlá PGE své solární portfolio rozšířit na 2,5 GWp.

 

V roce 2020 oznámila první polskou solární elektrárnu na bázi PPA norská energetická společnost Statkraft. Díky PPA kontraktu ze solární elektráreny Statkraft zajistí pokrytí 20 % spotřeby elektřiny pro ocelárnu Commercial Metals Company (CMC) po dobu 10 let.

 

Šance pro Česko

 

V České republice již v minulosti vyrostlo několik menších solárních elektráren bez dotací. Jednalo se však o projekty o maximální velikost v řádu desítek až stovek kWp.

 

Skutečně velké solární farmy v řádku desítek až stovek MWp v Česku jsou ve fázi developmentu. V roce 2019 polostátní elektrárenská společnost ČEZ oznámila přípravu až 600 MWp velkých solárních farem na svých brownfieldech.

 

Kromě ČEZu připravují velké solární elektrárny i soukromí investoři. Jedná se o projekty v řádku desítek MWp, které čekají na realizaci po schválení aukcí, nebo PPA v nové energetické legislativě. O podobě nové legislativy se poměrně intenzívně jedná na MPO v současnosti, což naší redakci www.solarninovinky.cz potvrdil dobře informovaný zdroj.

 

Jak ukazuje vývoj v Polsku i dalších zemí, budoucnost fotovoltaiky bude silně spojena s výstavbou bezdotačních projektů. Tento vývoj potvrzuje nesmírný úspěch solární energetiky, která ještě před cca 10 let musela být podporována pomocí velmi vysokých dotací pomocí tzv. pevné výkupní ceny po dobu 15-20 let.