Budou zavedeny aukce nebo CfD na podporu fotovoltaiky v Česku?
O problematice zavedení provozní podpory pro fotovoltaiku můžete diskutovat z experty na konferenci Smart Energy Forum v Praze dne 9.října 2024.
Proč Česko potřebuje více zelené energie?
Český průmysl i samotný stát nutně potřebují masivní růst výkonu obnovitelných zdrojů energie (OZE). Za tímto faktem stojí tři důvody.
Prvním důvodem je dostatek silové elektřiny za nízké ceny. OZE v budoucnosti mají nahradit část výroby nerentabilních uhelných elektráren. Pokud je stát hodlá dále využívat, pak bude nutné vynaložit miliardy na provozní podpoře. Navíc, země s vysokým podílem OZE mají dnes nižší ceny elektřiny než Česko, kde je stále nízký podíl OZE. Toto může v dlouhodobém horizontu pro podniky znamenat výraznou konkurenční nevýhodu.
Druhým důvodem je zajištění dostatku energie s ověřeným bezemisním původem pro firmy. Ten totiž stále více poptávají jejich odběratelé, aby ji byli schopni v rámci svých ESG reportů vykázat.
Posledním – třetím důvodem je zájem českých firem stát se samovýrobci a velkou část spotřeby energie si pokrývat z vlastních zdrojů.
Zavedení provozní podpory pro fotovoltaiku
Ministerstvo průmyslu a obchodu nedávno vyhlásilo aukce pro provozní podporu výroby elektřiny z vysoce účinné kombinované výroby elektřiny a tepla. Zároveň také spustilo aukce na podporu elektřiny z OZE, konkrétně větrných elektráren, ale také malých vodních elektráren a modernizační podporu bioplynových stanic.
Stát také v minulosti zajistil provozní podporu pro nové jaderné zdroje na bázi rozdílových kontraktů – tzv. Contract for Difference (CfD).
Pro provozovatele kogeneračních jednotek je zavedení aukcí skvělá zpráva. Získají tak garanci podpory po dobu 15 let, pokud v aukci jejich projekt uspěje. Podporovanými palivy jsou biomasa, bioplyn, důlní plyn a za předpokladu, že provozovatel zajistí přechod na obnovitelné nebo nízkouhlíkové plyny do roku 2050, také zemní plyn. Celkový rozpočet této podpory je 75 miliard Kč a soutěží se o instalovaný výkon 1280 MW.
Investoři do větrných elektráren budou soutěžit o 90 MW instalovaného výkonu. Předpokládáme, že zájem soutěžitelů bude o dost vyšší. Termín pro podání nabídek je stanoven na 3. října letošního roku.
Na výstavbu velkých fotovoltaických elektráren (FVE) je sice možné získat investiční podporu z Modernizačního fondu, ta je ale většinou nedostatečná pro investory. Mnohé nové projekty FVE jsou totiž z pohledu banky jsou příliš rizikové. Ceny při prodeji vyrobené solární energie na spotovém trhu na burze jsou velice nízké, a v poslední době mohou být často i záporné.
Využití výnosů z prodeje emisních povolenek
Výstavba velkých FVE v Česku však zdaleka neprobíhá tempem, jaké by odpovídalo prognózám MPO. Zástupci branže proto navrhují vyhlášení aukcí či provozní podpory na bázi CfD pro FVE. Bez jejich další výstavby ČR nenaplní závazky v oblasti OZE do roku 2030 a jen těžko uspokojí poptávku po elektřině.
„Právní rámec pro zavedení provozní podpory máme ve stávajícím zákoně o podporovaných zdrojích, ale bohužel narážíme na politický odpor,“ komentuje vývoj jednání právní expert Pavel Doucha z advokátní kanceláře DouchaŠikola Advokáti.
Branže proto nyní žádá, aby stát využil část z výnosů emisních povolenek, které jsou na rozvoj obnovitelné energetiky určeny, a přesměroval ji z investiční podpory do provozní.
Další efektivní možností pro rozvoj OZE je využít tzv. rozdílové kontrakty (Contracts for Difference známé jako CfD). Jejich použití schválil loni Brusel v rámci reformy evropského trhu s elektřinou.
CfD kontrakty by se měly týkat všech nových zdrojů, jejichž výstavba bude podpořená z veřejných financí. To znamená, že v případě nižších než stanovených cen v rámci CfD kontraktu bude provozovatelům kompenzovaná ztráta.
Naopak, když bude tržní cena vyšší než stanovený limit, bude výrobce část svých zisků vracet, čímž se zabrání nadměrným neočekávaným ziskům, jako tomu bylo v roce 2022. Uzavírání těchto dvoustranných CfD kontraktů by mohlo v Česku výrazně podpořit investice do větrných, solárních, geotermálních, vodních a dalších nízkouhlíkových zdrojů.
O problematice zavedení provozní podpory pro fotovoltaiku můžete diskutovat z experty na konferenci Smart Energy Forum v Praze dne 9.října 2024.