Budou se v Česku pěstovat pod solárním panely lanýže?

Od 1. července je agrovoltaika, která kombinuje zemědělskou výrobu s provozem solární elektrárny, oficiálně zakotvena v zákoně č. 334/1992 Sb. o ochraně zemědělského půdního fondu. Navíc, stát plánuje podpořit agrovoltaiku novými dotacemi, které mají urychlit její rozvoj.

Zdroj: Next2Sun

Revoluční novela

Novela č. 334/1992 Sb. o ochraně zemědělského půdního fondu (NOZPF) podle prohlášení resortu MŽP přináší také rozvoj agrovoltaiky, konkrétně na chmelnicích či ovocných sadech.

To farmám pomůže s energetickou nezávislostí. Nově tak bude možné na více než 70 000 hektarech zemědělsky obhospodařované půdy zároveň vyrábět elektřinu.

„Výroba elektřiny představuje doplňkovou činnost zemědělské produkce a vyrobená energie se využívá primárně ke snížení nákladů na energie. Instalované panely mohou zároveň pozitivně ovlivnit podmínky pěstování plodin, například díky zastínění rostlin před nadměrným slunečním zářením,” doplnil ministr Hladík s tím, že MŽP bude také vypisovat dotační tituly určené právě na agrovoltaiku.

Originální prvky

Ačkoli prováděcí vyhláška k NOZPF, která určí technické požadavky na agrovoltaické systémy a druhy plodin vhodné pro tuto kombinaci, je ještě v procesu přípravy, je možné projekty začít připravovat.

Jak informuje advokátní kancelář Doucha Šikola advokáti s.r.o., prováděcí vyhláška bude obsahovat některé originální prvky. Například, že lze kombinovat fotovoltaickou elektrárnu s pěstováním lanýžů. Zřejmě máme očekávat, že se Česká republika stane lanýžovou velmocí.

Každopádně bude nutné smluvně ošetřit vztahy mezi vlastníkem půdy, zemědělcem a provozovatelem agrovoltaické výrobny, pokud nejde o jednu a tu samou osobu. Jedná se o poměrně složitý proces.

Všechny tři strany musí dohodnout vzájemnou spolupráci ve všech fázích přípravy stavby, a to zejména při jednání se:

✅ stavebním úřadem,
✅ orgánem ochrany zemědělského půdního fondu,
✅ provozovatelem distribuční soustavy a
✅ Energetickým regulačním úřadem.

Další výzvy?

Proces přípravy a realizace agrovoltaiky přináší řadu „výzev“.  Vlastník a provozovatel agrovoltaiky bude chtít zajistit, aby se jím financovaná stavba nestala součástí pozemku, na kterém se nachází, což vyžaduje další smlouvu.

„Smluvní strany si také budou muset domluvit, kdo ponese odpovědnost za případné škody na solárních panelech a jiném zařízení, a jak bude kompenzováno zemědělcům případné snížení úrody. S tím souvisí i obecná otázka dělení výnosů z provozu agrovoltaické elektrárny,“ dodávají právní experti z advokátní kanceláře Doucha Šikola advokáti s.r.o., která zájemcům o agrovoltaiku nabízí právní poradenství.