Budou mrazáky v supermarketech sloužit jako baterie v síti?

Místo tradičních baterií se ve Velké Británii testuje možnost využití mrazáků v supermarketech jako záložní napájení pro britskou elektrickou síť. Pilotní projekt, na kterém se podílela maloobchodní síť Tesco prokázal, že spojení stovky tisíc chladniček by mohly sloužit jako státní virtuální baterie pro potřeby britské přenosové sítě National Grid. Informuje o tom deník The Guardian.
Tesco


Řešení pro výkyvy energetických sítí

Na projektu spolupracuje Tesco a vědci z univerzity v Lincolnu. V první etapě projektu se na malém supermarketu otestovalo v praxi, jak chladničky dokáží vyrovnávat výkyvy v energetické síti. Vědci zjistili, že složité algoritmy, jenž vyvinula softwarová společnost IMS Evolve, jsou schopné v případě nutnosti dočasně zastavit přívod elektřiny do mrazáků, když je to zapotřebí, aniž by došlo k poškození chlazených potravin

Výsledná krátká přerušení automaticky vytvářejí pulsy elektřiny, které vykryjí případné výkyvy v energetické frekvenci. „Chlazené potraviny jsou v podstatě největší britskou baterií. Je v nich dost ‚chladné energie‘, aby udržela ledničku studenou, i když systém krátkodobě sníží přívod elektřiny,“ řekl Simon Pearson z Lincolnské univerzity.

Za stejnou službu platí britský operátor sítě National Grid nasmlouvané poplatku provozovatelům velkokapacitních lithiových baterií. Nyní v podstatě stejnou službu mohou nabídnout i supermarkety, který si tím navíc sníží uhlíkovou stopu.

Alternativní virtuální baterie o výkonu až 50 MW

Kdyby Tesco využilo všechny své mrazáky po celém Spojeném království, mohlo by podle Pearsona vytvořit virtuální baterii o výkonu od 25 do 50 MW. To je výkon na stejné úrovni jako baterie velkých energetických společností. 

Navíc, každá průmyslová lednice se musí minimálně jednou denně vypnout jako součást standardní odmrazovací údržby. „Náš projekt efektivně napodobuje odmrazovací cyklus, ale načasování se řídí dostupností elektřiny v národní síti,“ doplnil Pearson.

„Propojení sítě ledničky do virtuální elektrárny v řetězci Tesco může přenosové síti poskytnout dostatečnou kapacitu a flexibilitu pro lepší provoz britské energetické sítě. Navíc, provozovatel obchodní sítě ušetří za elektřinu a sníží si tak výrazně uhlíkovou  stopu,“ říká Edward Porter ze společnosti IMS Evolve, která se podílí na vývoj ovládacího softwaru v rámci projektu.