Brusel schválil další miliardy na realizaci šetrných projektů pro Česko

Ve středu schválil Evropský parlament balík ekonomické pomoci ve výši  672,5 miliardy eur (přes 17 bilionů korun) pro podporu oživení a odolnosti v reakci na koronavirovou krizi. Pro Česko se tak připravuje balík 182 miliard korun, který jako Národní plán obnovy chce ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) předložit vládě ke schválení na konci února.

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

Miliardy na ekonomickou obnovu a zelenou tranzici

Schválený balík je zásadní součástí fondu obnovy o celkovém objemu 750 miliard eur, na který si Evropská komise hodlá vzít bezprecedentní půjčku na finančních trzích. Největšími příjemci z fondu budou Itálie a Španělsko.

Česko může v přímých platbách získat až 182 miliard korun. Fond by mohl začít fungovat ve druhé polovině roku.  Aby mohl být krizový fond spuštěn, musí každá členská země schválit navýšení stropu společných výdajů.

Národní plán obnovy (NPO) bude podkladem pro to, aby Česká republika mohla získat zdroje z nového fondu Evropské unie na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí.

Návrh NPO se nyní reviduje, jelikož Brusel v listopadu 2020 český návrh neakceptoval. Nyní vyjednávací tým s Evropskou komisí dvakrát týdně řeší podrobnosti revidovaného NPO, uvedl nedávno Havlíček dále. NPO je podle něj detailně probírán s desítkami odborných svazů a asociací.

Rozhodnutí do konce února

NPO chce ministr Havlíček předložit vládě ke schválení na konci února, od poloviny roku by se podle něj mohly začít čerpat finance. Plán je rozdělen do několika oblastí, které by z něj měly být financovány.

Velká část ekonomické pomoci v rámci NPO je určena na digitalizaci, další peníze půjdou na fixní infrastrukturu, vědu, výzkum, inovace či vzdělávání. Podporu by měla získat i zdravotní prevence. „Diskutujeme o náležitostech typu dekarbonizace, typu přechodu tepláren na plyn,“ řekl dále Havlíček pro deník Právo.

Evropská komise stanovila jako nejzazší termín předložení Národního plánu obnovy duben. „O tom plánu se diskutuje už několik měsíců, ve finále je to stejně politické rozhodnutí. Samozřejmě, že je větší poptávka, než kolik můžeme mít, to znamená, musíme do toho říznout v určité chvíli a už kolem toho příliš netančit,“ uvedl Havlíček.

37 % na zelenou tranzici a ochranu klimatu

Jako nástroj na podporu obnovy a odolnosti evropských ekonomik ve středu europoslanci téměř jednoznačně schválili, že 37 % prostředků půjde na tzv. „zelenou agendu“. Má se jednat o opatření na podporu klimatu a zelenou tranzici. Celkem půjde o 250 miliard eur.

Peníze z NPO budou muset být ze 70 procent vyčerpány do roku 2022, do roku 2023 pak zcela. Proplacené musejí být do roku 2026.

„Naše schválení balíčku pomoci na obnovu ekonomiky, která je postižená pandemickou krizí, znamená jednoznačný přínos pro lidi a regiony. Účelem pomoci je modernizovat ekonomiku a učinit je „zelenější a čistější“. Finanční pomoc rozhodně nemá jednotlivým státům překlenout finanční problémy, ale má posílit investice a umožnit reformy,“ říká europoslanec Siegried Muresan.