Brusel podpořil zvýšení podílu obnovitelné energie na 45 procent
OZE přinášejí nezávislost na Rusku
Zástupci Evropského parlamentu (EP) nyní mohou začít o konečné podobě norem vyjednávat s českým předsednictvím Rady EU, které zastupuje členské státy. Ty se již koncem června shodly na nižších cílových hodnotách.
Návrhy jsou součástí sady norem Fit For 55, s níž před rokem přišla Evropská komise ve snaze docílit do konce desetiletí snížení emisí skleníkových plynů v zemích EU nejméně o 55 procent proti hodnotám z roku 1990. Do bezprecedentního klimatického balíčku patří také reforma emisního trhu či omezení prodeje aut se spalovacími motory, o nichž s poslanci rovněž jedná české předsednictví.
„Pouze rozšíření obnovitelných zdrojů energie znamená skutečnou nezávislost,“ prohlásil v narážce na záměr EU zbavit se energetické závislosti na Rusku zpravodaj směrnice o obnovitelných zdrojích Markus Pieper z nejpočetnější lidovecké skupiny v EP.
Členské státy v červnu odhlasovaly, že EU má ze solárních, větrných a dalších klimaticky šetrných zdrojů na konci desetiletí vyrábět 40 procent spotřebované energie. Dosud platný unijní závazek je 32 procent. Komise, která má v EU zákonodárnou iniciativu, nejprve loni navrhla 40 procent, letos však cíl v reakci na energetickou krizi související s ruskou invazí na Ukrajinu zvýšila na 45 procent.
Kritika ekologů
Vyšší cíle EU pro rok 2030 v oblasti energetických úspor a obnovitelných zdrojů, které včera odhlasoval Evropský parlament, kulhají za vývojem energetické i klimatické krize. Europarlament schválil svou pozici ke Směrnici o obnovitelných zdrojích energie (RED, “Renewable Energy Directive”) a ke Směrnici o energetické účinnosti (EED, “Energy Efficiency Directive”).
Schválení těchto částí balíku Fit For 55 je důležitým krokem směrem k lepší ochraně klimatu. Europoslanci a europoslankyně posílají směrnice do dalších vyjednávání (trialogu) v silnější podobě, než kterou navrhla Evropská komise či Rada EU. Ani Parlamentem navržené cíle ale nedostačují k plnění Pařížské dohody (cíle udržet oteplení co nejblíže hranici 1,5 °C) ze strany EU.
Upozorňují na to evropské nevládní organizace sdružené v síti Climate Action Network Europe. Pro obnovitelné zdroje energie nevládní organizace požadují závazný cíl ve výši alespoň 50 %. Právě tolik by podle nich měl činit podíl energie z obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě v EU v roce 2030.
Evropský parlament přitom včera schválil znění, které počítá s cílem 45 %. Nevládní organizace dále požadují znovuzavedení závazných cílů také na národní úrovni a dosažení cíle 100 % energie z obnovitelných zdrojů (v EU) už v roce 2040.
Nutnost vyšších cílů
V oblasti energetické účinnosti dnes Evropský parlament schválil nový cíl ve výši 40 %. A to pro konečnou spotřebu energie v roce 2030 (oproti roku 2007). Nevládní organizace ale volají po vyšším cíli. Jako cíl odpovídající závazkům z Pařížské dohody prosazují v této oblasti cíl ve výši alespoň 45 % (oproti r. 2007), respektive 20 % ve srovnání s rokem 2020.
Balík legislativních opatření s názvem Fit For 55 byl předložen v červenci 2021. Po ruské invazi na Ukrajinu, která odhalila míru závislosti Evropy na ruských fosilních palivech a fosilních palivech obecně, předložila Evropská komise k projednávání v EU další legislativní návrh v podobě REPowerEU. Jeho součástí jsou i dodatky rozšiřující výše zmíněné směrnice. Ty mohou ještě v tomto roce znění směrnic RED a EED dále upravit.