Brno: Návratnost investice do solárních panelů se očekává do 5 let
650 solárních střech
V první fázi město Brno plánuje osadit do pěti let 650 střech ve městě panely, a vytvořit tak městskou solární elektrárnu. SAKO Brno Solar je dceřinou firmou odpadové SAKO Brno.
„Po přípravné fázi a pilotních projektech se vlastně jedná o ostrý start projektu městské solární elektrárny na střechách brněnských domů,“ zdůraznil Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.
Prvními městskými budovami s fotovoltaickými panely se loni na konci roku staly bytové domy Vojtova 7 a Vojtova 9, na nichž je umístěno 88 panelů. Letos na jaře bylo 29 panelů umístěno na střechu domu s pečovatelskou službou v Horově ulici.
Návratnost do 5 let
„Tisícovka panelů se objeví na základních školách Sirotkova, Merhautova a Jana Babáka, na Domově seniorů Vychodilova včetně odloučeného pracoviště Tábor a na střeše polikliniky na Lesné. Projekty o celkovém rozpočtu 15 milionů korun by se při současných cenách energií měly vrátit zhruba za pět let,“ uvedl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík. Kromě těchto šesti budov nyní vzniká projektová dokumentace pro instalaci střešních panelů v areálech SAKO Brno v Jedovnické a Černovické ulici.
SAKO Brno Solar nyní vyhlašuje výběrové řízení na zhotovitele instalace a začátek prací plánuje na listopad. Čtvrtinu celkové ceny získá město z modernizačního fondu. Do konce roku mají také skončit přípravy projektů pro dalších 27 budov a začít práce na dokumentaci pro 38 budov.
Náklady v investiční výši 1,5 miliardy Kč bude společnost řešit úvěry a dotacemi. „Předpokládáme využití některého z dotačních titulů vypisovaných SFŽP. Výše získané dotace by mohla pokrýt až 50 % investičních nákladů,“ říká Filip Leder a odhaduje návratnost vložených prostředků 10 – 15 let provozu, při uvažované životnosti panelů okolo 30 let.
Rychlost rozvoje komunitní energetiky podle Filipa Ledera také hodně závisí na chystané novele energetického zákona a zcela novém energetickém zákonu, které nastaví pravidla pro sdílení energií.