Britským vědcům se podařilo zvednout laťku v účinnosti tenkostěnných solárních článků

Vědci z univerzity Surrey a Imperial College v Londýně dosáhli nového rekordu v účinnosti tenkostěnných fotovoltaických článků ve výši přes 25 %. Výsledek se zatím nebyl ověřen akreditovanou laboratoří.

Zdroj: Imperial College of London

Unikátní úprava povrchu

Britský tým vědců použil nový typ tenkostěnných solárních článků v podobě tandemové struktury o tloušťce pouhého jednoho mikrometru. Vrchní vrstva je tvořena neuspořádanou voštinovou strukturou, která umožňuje mnohem lepší absorpci slunečního záření.

Design nového článku byl inspirován motýlími křídly a ptačíma očima. Tato netradiční struktura povrchu přispívá k tomu, že článek je schopen absorbovat sluneční světlo ze všech možných úhlů a panely tak dosahují mnohem větší účinnosti

Vědci publikovali své výsledky na webu Photonics, který vydává americká chemická společnost.

Nadějné výsledky

Podle sdělení vědců nový typ článků dosáhl úrovně absorpce slunečního záření 26,3 mA/cm2. Pro srovnání, předchozí absorpční rekord z roku 2017 byl 19,72 mA/cm2. Zvýšení účinnosti a absorpce ultratenkých solárních panelů je klíčem k dosažení nízkonákladové solární energetiky.

Britští vědci očekávají, že další konstrukční vylepšení povedou k ještě vyšší účinnosti nového typu tenkých solárních článků. V budoucnu tato nová technologie umožní konkurovat stávajícím komerčním polykrystalickým křemíkovým solárním panelům.

Kromě toho by tyto flexibilní panely mohly nabídnout alternativní způsoby využití v rámci tzv. „wearables“ nebo-li nositelné elektroniky.