Britská firma chce postavit v Česku unikátní baterii v důlní jámě
Gravitační baterie již funguje ve Skotsku
Zatímco většina energetických společnosti sází na tradiční „chemické baterie“, britský startup Gravitricity rozvíjí koncept tzv. „gravitačních baterií“. V podstatě jde o baterii, která ukládá energii s využitím gravitačního systému uskladnění energie pomocí zvedání a pokládání velmi těžkých objektů.
Úplně stejně fungují vodní přečerpávací elektrárny. I v těch voda musí nejprve putovat vzhůru gravitačním polem Země, aby se pak ve chvíli potřeby prudce spustila dolů a roztočila připojenou turbínu.
Start-up Gravitricity už je přitom provozovatelem a majitelem gravitační baterie v Edinburghu. Jistě není nezajímavé, že mechanické prvky, navijáky a ovládání prototypu vyrobí Huisman v České republice
První demonstrační projekt vznikl s omezeným výkonem 250 kWp. Při spouštění závaží se z motorů „výtahu“ stávají elektrické generátory, které vysílají energii zpět do sítě, ovšem jen zhruba po dobu 11 sekund. Zařízení je schopné reagovat pružně, maximálního výkonu dosáhne s velmi malým zpožděním jednotek sekund.
Další projekt v Česku
Skotové by nyní chtěli pomocí gravitace vyrábět elektrickou energii i v Česku v uzavřeném dole Staříč na Frýdecko-Místecku. „Máme spočteno, že když budeme spouštět závaží těžké 250 tun, jsme schopni vyrábět v plném výkonu po dobu zhruba půl hodiny čtyři megawatty, které okamžitě mohou jít do sítě,“ řekl děkan Hornicko-geologické fakulty VŠB-TU Ostrava Vladimír Slivka, který se startupem Gravitricity spolupracuje.
Nápad podpořila Evropská unie prostřednictvím Inovačního fondu. Ten má pomáhat firmám, které chtějí investovat do čisté energie a průmyslu. Pilotní projekt, který by mohl být realizován ve Staříči, získal jako jediný podporu mezi patnácti dalšími z celé Evropy
Záměr se nyní dále připravuje s tím, že bude nutné zpracovat studii proveditelnosti, která ukáže reálnost projektu jak po technické, tak po ekonomické stránce. „Konkrétně na dole Staříč je více projektů a samozřejmě také státní podnik Diamo má své vlastní, které jsou zaměřené hlavně na energetické využití,“ poznamenala mluvčí Diama Jana Dronská.
Slibná technologie
Podle expert se díky inovacím britského startupu Gravitricity rodí nová průlomová technologie dlouhodobé akumulace energie s využitím gravitace. Životnost až 50 let, účinnost přes 90 %, reakční doba pod 1s předurčuje tuto technologii k „malé revoluci“ ve skladování energie (nejen) z OZE.
Podle experta Olivera Schmidta z Imperial bude po započtení všech nákladů – včetně výstavby, provozních nákladů a údržby – může být tento typ skladování levnější než lithium-iontové baterie. Schmidt odhaduje, že Gravitricity by mohla vyjít na 171 dolarů za každou megawatthodinu (MWh). Schmidtův výpočet celoživotních nákladů na MWh lithium-iontových baterií je přitom 367 dolarů, tedy zhruba dvakrát vyšší. Průtokové baterie, slibná technologie pro síťová úložiště, vyjde podle Schmidta na 274 dolarů za MWh.