Bouřka v obci na Brněnsku silně poškodila solární elektrárnu na trackerech

Bouřka, která se v úterý večer prohnala jižní Moravou, napáchala obrovské škody v obci Vlasatice na Brněnsku. Jak uvádí deník Právo silný vítr tam poškodil mnoho střech i solární elektrárnu.

Zdroj: HZS Jihomoravského kraje

Zdroj: HZS Jihomoravského kraje

Poškozená energetická síť

Po úterní večerní bouřce zůstalo na jižní Moravě 3000 domácností bez elektřiny, nejvíce je jich na Hodonínsku. Informovala o tom mluvčí energetické společnosti E.ON Martina Slavíková.

Bezprostředně po bouřce bylo bez proudu 19.000 domácností, dnes ráno to bylo 6600. „Jen na Hodonínsku řešíme devět poruch na vedení vysokého napětí, které se týkají asi 15 obcí v této lokalitě,“ uvedla mluvčí. Energetici předpokládají, že se dnes vše podaří opravit.

Jihomoravští hasiči likvidovali následky bouřky provázené silným větrem do půlnoci, pokračovali dnes dopoledne. Pomáhali u 140 případů, většinou odstraňovali  nebezpečně nahnuté nebo vyvrácené stromy a zlomené větve.

Zničená solární elektrárna

Podle sdělení HZS Jihomoravského kraje silný vítr v obci Vlasatice na Brněnsku. v úterý také poničil solární elektrárnu. Na místě museli hasiči odstrait popadané stromy,“ uvedl ve středu ráno mluvčí hasičů Jan Dvořák.

„Poničená solární elektrárna se větru postavila do cesty jako plachetnice. Proto ji snadno svrhl. I další lokální podmínky mohly ničivost bouřky zvýšit,“ uvedli zástupci hasičů.

Poškozená solární elektrárna, jejíž panely jsou umístěny na naklápěcích konstrukcích (tzv. trackery), neodolala náporu silného větru. Její majitel nyní bude muset opravit nejen nosné konstrukce, ale také i poškozené panely.

K podobným situacím na solárních elektrárnách v Česku již došlo v minulých letech, kdy silné větrné bouře poničily řadu solárních panelů. Majitelé solárních elektráren proto musí mít své investice řádně pojištěné proti živelným škodám.