Boom zelené energie pokračuje, koronaviru navzdory

V letošním a příštím roce bude uvedena do provozu rekordní kapacita nových zdrojů obnovitelné energie. Kapacita zdrojů, které využívají fosilní paliva, se kvůli ekonomickému propadu a koronavirové krizi naopak sníží. Ve svém aktuálním výhledu do roku 2025 to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Zdroj: Calipsum

Zdroj: Calipsum


Další růst výrobních kapacit

V letošním roce nová dodatečná kapacita obnovitelných zdrojů vzroste o čtyři procenta na rekordních 198 gigawattů (GW). To znamená, že obnovitelné zdroje se budou na celkovém letošním růstu kapacity výroby elektřiny podílet 90 procenty.

V příštím roce se má nová kapacita obnovitelných zdrojů energie zvýšit o téměř deset procent, což by byl nejrychlejší růst od roku 2015.Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů se letos celosvětově zvýší o sedm procent, navzdory poklesu globální poptávky po elektřině o pět procent, což bude největší propad od druhé světové války.

Výkonný ředitel IEA Fatih Birol prohlásil, že obnovitelná energie popírá obtíže způsobené pandemií a vykazuje obrovský nárůst, zatímco jiná paliva „bojují“.

„Odolnost a pozitivní vyhlídky v tomto sektoru se jasně odrážejí v přetrvávajícím silném apetitu ze strany investorů. Budoucnost vypadá ještě jasnější, protože na cestě jsou nové přírůstky kapacit napomáhající k dosažení rekordů v tomto a příštím roce, „dodal Birol.

Konec nadvlády uhlí

Využití zelené energie ve výrobě elektřiny vzrostlo letos o téměř sedm procent, což je zároveň nejrychleji za uplynulých šest let. A to i přes pandemii, která urychlila zavření starší infrastruktury pro fosilní paliva.

IEA minulý týden informovala, že téměř 90 procent nové produkce elektřiny v roce 2020 bude z obnovitelných zdrojů, přičemž jen deset procent pochází z plynu a uhlí.

Nárůst kapacity obnovitelné energie tento rok vedly Čína a USA. V příštím roce se o rekordní rozšíření globální kapacity o téměř deset procent zaslouží Indie a EU. Bude to zároveň nejrychlejší nárůst od roku 2015.

V roce 2025 se mají obnovitelné zdroje energie stát celosvětově největším zdrojem výroby elektřiny. Na celkových dodávkách elektřiny by se měly podílet asi třetinou. Ukončí tak nadvládu uhlí, která trvala asi 50 let.