Boj o přežití: Čína zakládá „solární OPEC“, aby se omezila toxická konkurence a nízké ceny panelů
Po vzoru OPEC
Podle sdělení agentury Bloomberg New Energy Finance (BNEF) se více než 30 předních čínských solárních společností minulý týden na výročním zasedání asociace CPIA na spolupráci a přihlásilo se k programu sebekázně. Cílem je koordinace aktivit po vzoru organizace OPEC (Organizace sdružující zemí vyvážející ropu, které regulují její výrobu- tj. snižují její množství dodávané na trh, když jsou nízké ceny).
V této souvislosti čínská média informují, že jednotlivé firmy připravují kvóty na to, kolik mohou v příštím roce vyrábět, a to na základě svého stávajícího podílu na trhu, současné výrobní kapacity a očekávané poptávky. CPIA se k dohodě mezí čínskými firmami odmítla pro agenturu BNEF oficiálně vyjádřit.
Boj o přežití nebo akt zoufalství?
Dohoda na „bázi OPEC“ je důsledkem tvrdé konkurence, která srazila v posledních 2 letech odvětví výroby solárních panelů a střídačů na kolena. V důsledku vývoje trhu se prudce snížily cena a také kvalita do té míry, že solární energie je nejlevnější a nejrychleji rostoucí formou výroby energie v současnosti.
Nová dohoda na „bázi OPEC“ přichází v době, kdy se čínský solární průmysl potýká s nadměrnou výrobní kapacitou kapacitou, zvýšeným geopolitickým napětím a klesající poptávkou po solárních produktech ve světě. Společnosti se soustředí na přečkání turbulencí na trhu s cílem přečkat toto složité období, které může trvat celý rok 2025.
Analytici agentury BNEF v této souvislosti nedokáži jasně predikovat, zda-li mají výrobní kvóty v takto roztříštěném a konkurenčním odvětví šanci na úspěch. Z komentářů a rozhovorů s top managery během setkání Čínské asociace CPIA v Šanghaji je však zřejmé, že za tímto krokem stojí čiré zoufalství.
„Klíčovým slovem pro příští rok je přežít,“ řekl na akci v Šanghaji Xing Guoqiang, technologický ředitel společnosti Tongwei Co. „Pro mnoho společností bude velmi důležité přečkat tento cyklus do konce roku 2025.“
Co je příčinou této zoufalé situace?
Hlavní příčinou potíží odvětví výroby solárních panelů byla masívní výstavba nových továren, která začala v roce 2021 a vedla k obřímu nadbytku výrobních kapacit. Zejména to platí v Číně, kde se odehrává více než 80 % celosvětové výroby fotovoltaických panelů
V současné době je tam dostatečná kapacita na výrobu více než 1 100 gigawattů panelů ročně. To je nejen téměř dvojnásobek toho, co se očekává, že bude celosvětově nainstalováno v roce 2024. Podle poslední predikce agentury BNEF je to více, než bude zapotřebí až do roku 2035.
Záchranou pro solární průmysl byla prudce rostoucí poptávka po jeho produktech, ale ta se v poslední době spíše vytrácí. Podle agentury BNEF vzrostl objem instalované kapacity ve fotovoltaice v roce 2023 o 76 % a letos se očekává nárůst o dalších 34 %. Další růst trhu v roce 2025 se však zpomalí na pouhých 8 %. Svou roli hraje také obchodní napětí, které nutí čínské společnosti zakládat závody v zemích, jako jsou USA, Indie a Indonésie, aby se pokusily vyhnout rostoucím clům na dovoz čínských produktů.
Nadbytečná kapacita nutí výrobní společnosti snižovat ceny, a prodávat za negativní marže v mnoha případech i pod výrobní náklady. „Vzhledem k současné úrovni kapacit může trvat nejméně tři roky, než sektory výroby waferů (tj. křemíkových destiček) a panelů překonají současné dno,“ řekl v Šanghaji Zhang Longgen, předseda společnosti United Solar Polysilicon.
Nejistá budoucnost
Možná dohoda mezi čínskými výrobním firmami na „bázi OPEC“ by měla přinejmenším pomoci zastavit krvácení v odvětví a mohla by pomoci zvýšit ceny produktů. Nyní jde jen o to, jak dobře budou společnosti plán plnit.
Jeden z předních výrobců střídačů nabádá ostatní výrobce, aby omezili nové impulzivní investice do výrobních kapacit. „Nepředpokládejte, že váš podnik přežije a ostatní nevyhnutelně zkrachují,“ řekl na setkání CPIA v Číně minulý týden.