BNEF: Ceny lithiových baterií prudce klesají. V roce 2023 budou na úrovni 100 USD/kWh

Ceny lithiových baterií, které ještě v roce 2010 byly na cenové hladině nad 1000 USD/kWh, poklesly v roce 2019 až na 156 USD/kWh. Jedná se o 87% od roku 2010. Podle analytiků Bloomberg New Energy Finance (BNEF) se průměrné ceny baterií dále do roku 2023 sníží na cca 100 USD/kWh.
Co způsobuje pokles cen baterií?

Podle nedávné analýzy BNEF je příčinou klesajícího cenového trendu lithiových baterií rostoucí poptávka v roce 2019, kterou táhne především elektromobilita a také nový typ katod s vysokou hustotou energie. 

V budoucnosti dojde k dalšímu poklesu cen baterií, což bude způsobeno úsporami z rozsahu výroby,  které se promítnou do nižších výrobních nákladů. Snížení cen bude také vyvoláno novým designem baterií a vyšší energetickou hustotou nových bateriových článků.

Psychologická hranice 100 USD/kWh by měla padnout v roce 2024. Podle predikcí analytiků BNEF v roce 2030 by mohla cena baterií dosáhnout hranice cca 60 USD/kWh.

Zlevnění elektromobilů

Jak se budeme blížit hranici 100 dolarů za kWh, bude globální poptávka po lithiových bateriích dosahovat objemu ve výši 2 TWh ročně. Cena 100USD/kWh je obecně vnímána jako bod, kdy začnou být elektrické vozy cenově porovnatelné s klasickými spalovacími motory.

Nejen baterie však budou stát za poklesem cen elektrických aut. Dalším faktorem je standardizace, která už pomalu přichází. Výrobci elektromobilů si vyrábí vlastní univerzální platformy (např. MEB koncernu VW) a něco podobného přijde ve větší míře i do oboru výroby baterií.

S poklesem cen baterií navíc poroste zájem dalších sektorů o elektrifikaci. Například se bude jednat o lodě, nákladní a osobní vlaky nebo letadla. Rostoucí energetická hustota bateriových článků a packů bude klíčová pro rozvoj nových účinnějších materiálů a výrobních kapacit. Nové technologie jako křemíkové nebo lithiové anody, SSB (baterie s pevným elektrolytem) a nové katodové materiály dále urychlí pokles výrobních nákladů.

„Výrobní náklady na baterie klesají díky zlepšení výrobních procesů a zvýšené energetické hustotě na úrovni katod a článků. Rozšíření stávajících výrobních závodů umožní výrobcům dále snižovat náklady a navyšovat výrobní kapacity,“ říká Logan Goldie-Scot, Vedoucí analytik ve společnosti BNEF.