Bloomberg: Rekordní růst instalovaného výkonu i pokles cen solárních panelů bude dále pokračovat

Podle poslední analýzy agentury Bloomberg New Energy Finance (BNEF) ve 3. kvartálu 2023 poklesly velkoobchodní ceny fotovoltaických panelů na čínském trhu pod 13 US centů/Wp. Cenová eroze táhne obří boom fotovoltaiky ve světě ve výši až 413 GW nového instalovaného výkonu v roce 2023.

Zdroj: Bloomberg New Energy Finance

Rekordní růst trhu 

Pokud se letos globálně podle aktuální predikce BNEF skutečně nově instaluje 413 GW solárních elektráren, budeme svědky nárůstu o více než 58 % oproti 260 GW instalovaným v roce 2022. Během tohoto dvouletého období svět zaznamená 125% nárůst instalovaného výkonu ve fotovoltaice, což v praxi znamená, že ke zdvojnásobení celosvětové instalované kapacity došlo přibližně za rok a půl.

Současný růst instalované kapacity v solární energetice je způsoben několika faktory. Především je to vývoj v Číně, která jako největší světový fotovoltaický trh udává zásadní směr vývoje. Na jedné straně Čína letos podle predikce BNEF instaluje až 240 GW kapacity ve fotovoltaice a současně masívně navyšuje výrobní kapacity. Proto došlo letos k výraznému poklesu velkoobchodních cen solárních panelů.

Další pokles cen panelů

Analytici BNEF očekávají, že ceny fotovoltaických panelů budou nadále klesat. V nejnovějším výhledu pod názvem „BNEF Global PV Market Outlook 4Q 2023“ se uvádí, že ceny panelů na trhu v Číně do konce roku 2023 klesnou na 1 jüan/W, což odpovídá ceně cca 10-12,5 US centů/Wp.

Pokud poklesnou ceny polykrystalického křemíku na hladinu 6-7 USD/kg do konce roku 2024, pak podle predikce BNEF dosáhnou náklady na výrobu nejvýkonnějších panelů pod 11 US centů/Wp. Při tomto očekávaném vývoji budou velké integrované společnosti posilovat tržní podíl a vyvíjet tlak na menší výrobce panelů, kteří mají menší kontrolu nad náklady v celém dodavatelském řetězci. V dlouhodobém horizontu zřejmě dojde ke konsolidaci trhu a bankrotu řady malých výrobců panelů.

Do konce roku 2024 analytici BNEF očekávají další pád cen fotovoltaických panelů na úroveň až 11 US centů/Wp za předpokladu, že hlavní produkty založené na technologii článků TOPCon dosáhnou průměrného navýšení účinnosti až na 22,5 %.