Bloomberg: Rekordní investice do fotovoltaiky a větrníků

Globální investice do obnovitelných zdrojů energie (OZE) dosáhly v letošním roce nového rekordu. Podle agentury Bloomberg Energy New Finance (BNEF) za prvních šest měsíců letošního roku soukromí i státní investoři vložili do projektů OZE více než 226 miliard amerických dolarů (zhruba 5,424 bilionu korun). Investice meziročně vzrostly o 11 %.

Favoritem je fotovoltaika

Podle analytiků BNEF se svět nejvíce upíná k solární energii, investice v tomto sektoru oproti prvnímu pololetí loňského roku vzrostly o 33 % na 120 miliard dolarů. Rekordní nárůst investic do větrných i solárních elektráren přišel navzdory stoupajícím nákladům na klíčové materiály, jako je ocel nebo polykrystalický křemík a narušeným logistickým řetězcům. Zájemm investorů je silnější než kdykoli předtím, mimo jiné kvůli velmi vysokým cenám energií, které jsou v současné době na vrcholu na mnoha trzích po celém světě.

Meziročně také o 63 % (na 9,6 miliard dolarů) vzrostlo zapojení rizikového a soukromého kapitálu (venture capital a private equity) do projektů OZE a akumulace. Naopak zásadní pokles analytici zaznamenali v oblasti emisí veřejného kapitálu. Meziročně tento segment poklesl o 65 % na 10,5 miliard dolarů. Druhý kvartál letošního roku s 3,9 miliardami dolarů investic byl tak nejslabším od 2Q 2020.

„Politici stále více chápou, že obnovitelná energie je klíčem k dosažení cílů energetické bezpečnosti a snížení závislosti na nestálých energetických komoditách,“ říká hlavní analytik BNEF Albert Cheung.

Navzdory rostoucí inflaci a problémům v dodavatelských řetězcích poptávka po čistých zdrojích energie nikdy nebyla vyšší. Podle analytiků BNEF globální energetická krize bude i nadále působit jako akcelerátor přechodu na čistou energii.

Trend udává „fosilní“ Čína

Čína, která je od roku 2006 největším světovým producentem oxidu uhličitého, představuje také největšího globálního investora do obnovitelných zdrojů. Podle BNEF čínské investice do solární energie meziročně vzrostly o 173 % na 41 miliard dolarů, do energie z větru pak Čína investovala dokonce 58 miliard dolarů, což představuje meziroční nárůst o 107 %.

„Zelená infrastruktura představuje nejdůležitější investiční oblast, na kterou Čína v druhé polovině letošního roku spoléhá při nakopnutí své slábnoucí ekonomiky. Růstový investiční trend následuje čínskou strategii vybudování nové kapacity výroby obnovitelných zdrojů energie, aby mohla nahradit stávající uhelnou flotilu. Čína je na dobré cestě k dosažení cíle 1 200 gigawattů větrné a solární kapacity do roku 2030,“ říká Nannan Kou, vedoucí čínských analýz BNEF.

Vysoký příliv investic letos zaznamenává i sektor offshore větrných turbín, do kterého Čína v prvním pololetí tohoto roku nalila zatím 32 miliard dolarů. To představuje meziroční nárůst o 52 %. V následujících letech by tak výkon čínských offshore větrných elektráren měl vzrůst z loňských 53 gigawattů na 504 gigawattů do roku 2035.

„Projekty větrných elektráren na moři umožňují firmám a vládám ve velkém měřítku pokročit směrem k jejich dekarbonizačním cílům,“ vysvětluje analytička offshore větrných projektů BNEF Chelsea Jean-Michel.