Bloomberg: Obnovitelné zdroje poráží fosilní paliva

Podle poslední analýzy agentury Bloomberg New Energy Finance (BNEF) investiční náklady na instalace nových fotovoltaických a větrných elektráren prudce klesají v posledních letech. Slunce a vítr jsou proto nyní nejlevnějšími zdroji elektřiny pro nejméně dvě třetiny světové populace, což ohrožuje uhlí a plynovody.

Zdroj: Conergy

Zdroj: Conergy

 

Klesající náklady

 

Podle nových zjištění BNEF je nejkonkurenceschopnější novou energií větrná ve Spojených státech a Brazílii a solární v Číně. Náklady klesají i v dalších zemích.

 

Jak uvádí analytici BNEF, očekává se, že levné obnovitelné zdroje energie a pokles cen baterií povedou do roku 2050 k padesátiprocentní celosvětové výrobě elektřiny ze slunce a větru.

Levné solární a větrné elektrárny vytlačují z trhu tradiční fosilní zdroje. Nově instalované soláry či větrník jsou totiž schopné fungovat za poloviční náklady, než je tomu u těch moderních uhelných

 

Podle BNEF klesly náklady na elektřinu pro větrné projekty na pevnině od druhé poloviny loňského roku o devět procent na 44 dolarů za megawatthodinu, solární pak o čtyři procenta na 50 dolarů za megawatthodinu.

 

Se snížením nákladů pomáhají úspory z rozsahu

 

Například Spojené státy dosáhly bodu, kdy se od uhlí odvracejí. Výroba obnovitelné energie může v USA nahradit 74 procent výroby z uhlí. Do roku 2025 to má být podle předpokladů až 86 procent. Zelená energie, jež přináší ekologické výhody za nízkou cenu, tedy pomalu přebírá velení. V její prospěch hovoří i hrozící nebezpečí klimatické změny.

 

Mezinárodní agentura pro energii z obnovitelných zdrojů (IRENA) zveřejnila zprávu, podle které náklady na energii z obnovitelných zdrojů klesají tak rychle, že za pouhých několik let bude spolehlivě levnějším zdrojem energie než tradiční paliva.

 

Se snížením nákladů rostou i větrné a solární farmy. A naopak – analytik BNEF Tifenn Brandily v prohlášení uvedl, že zvýšení velikosti projektů pomohlo snížit náklady. „Naše analýza také naznačuje, že od roku 2016 vývojáři realizují úspory nákladů zvýšením velikosti projektu a portfolií. Větší měřítko jim umožňuje snížit náklady na provoz a údržbu,“ říká Brandily.

 

Globálně společnost BNEF odhaduje, že průměrná větrná farma na pevnině zdvojnásobila svou kapacitu ze zhruba třiceti megawattů v roce 2016 na přibližně sedmdesát megawattů dnes. Solární farmy jsou dnes o třetinu výkonnější.

 

Podle agentury Bloomberg byla před deseti lety cena sluneční energie na více než třech stovkách dolarů za megawatthodinu a vítr na pevnině přesáhl sto dolarů. Dnes stojí energie z větru na moři necelých čtyřicet dolarů ve Spojených státech a ještě o deset méně v Brazílii. Solární energie je pak nejlevnější v Číně, kde jsou ceny ustáleny na necelých čtyřiceti dolarech za megawatt.