Blade Battery: Na trh přichází „revoluce“ v akumulaci energie

Největší světový výrobce elektromobilů a baterií, čínská společnost BYD, tento týden představila nový typ lithiových baterií pod názvem „Blade Battery“. Jedná se o nový typ lithium-fosfátových baterií s tzv. „lopatkovou“, která zásadním způsobem zvyšuje bezpečnost a životnost akumulátorů v elektromobilech. Baterie bude na trhu dostupná již letos v červnu v Číně.

Zdroj: BYD

Zdroj: BYD

Baterie, která nezahoří po propíchnutí hřebíkem

 

Čínský výrobce baterií BYD o svém novém bateriovém produktu prohlašuje, že bude extrémně bezpečný a velice výkonný. Nová bateriová technologie Blade Battery má na poli akumulátorů způsobit malou revoluci.

 

„Nové elektromobily vybavené Blade Battery nabídnou dlouhou životnost, vysoký dojezd a zejména extrémní bezpečnost, protože nikdy nedojde k jejích samovznícení,“ řekl Wang Chuanfu, CEO společnosti během slavnostního představení produktu v pondělí.

 

Na svém webu společnost BYD prezentuje produktové video, kde testuje odolnost nové Blade Battery ve srovnání s tradičními Li-Ion a LFP bateriemi. Cílem bylo srovnat všechny 3 bateriové technologie při penetraci ostrým předmětem (tj. hřebíkem) a jejich termální odolnost.

 

Během testu při penetraci kovovým předmětem dosáhly tradiční lithiové (LFP, Li-Ion) baterie teploty až 500°C a došlo k jejich vznícení, zatímco u nové Blade Battery od BYD teplota dosáhla pouze jen 30- 60°C. Další test se týkal přebíjení baterií, které dosáhlo až 260 %, avšak nový Blade Battery akumulátor neexplodoval, ani nezačal hořet. Stejný výsledek přinesl i test nové baterie ohýbáním, drcením nebo dokonce ohříváním až na 300°C.

Přednosti nové baterie

 

Nová Blade Battery má unikátní „lopatkovou strukturu“, který jí odlišuje od konvenčních lithium- fosfátových (LFP) baterií, které mají nízkou energetickou hustotu.

 

Jednotlivé články jsou mnohem tenčí a delší než konvenční LFP bateriové články. Navíc, jsou nové články uspořádány v řadě za sebou (tzv. „lopatkové uspořádání) a vloženy do bateriového packu, čímž se minimalizuje prostorová náročnost. Blade Battery od BYD je o 50 % prostorově efektivněji řešená, než většina současně používaných baterií v elektromobilech.

 

 

Hlavní přednosti nové Blade Battery je však její extrémní bezpečnost.  V současnosti většina producenti baterií upřednostňují energetickou hustotu kvůli maximálnímu dojezdu právě před bezpečností. To vede k malému důrazu na bezpečnost konvenčních lithiových baterií.

 

Naopak, nový typ Blade Battery od BYD klade důraz na maximální bezpečnost produktu, a tím stanoví „nový standard“ v branži.  

Sdílení know-how

 

Společnost BYD ve svém prohlášení uvedla, že novou technologie Blade Battery nabídne ke sdílení dalším partnerům.

 

„Již v současnosti vedeme jednání s řadou výrobců elektromobilů, se kterými hodláme sdílet novou technologii Blade Battery tak, aby se brzy stala novým výhodným řešením pro všechny hráče v branži,“ zdůraznil He Long, Víceprezident společnosti BYD.

 

Novou bateriovou technologie bude vybaven nový elektromobil BYD pod názvem Han. Elektromobil Han vynikne nejen krásným designem, ale také dalšími přednostmi. Nabídnout by měl dojezd až 605 kilometrů a akceleraci z nuly na sto za 3,9 sekundy. BYD počítá s uvedením elektromobilu na trh v Číně již v červnu 2020.