Blackstone spouští masovou výrobu revolučních baterií s pevným elektrolytem

Švýcarská společnost Blackstone Resources AG (dále jen „Blackstone“) minulý týden oznámila, že dosáhla významného pokroku v oblasti své proprietární výroby lithiových bateriových článků s pevným elektrolytem. Tato technologie, která je označována jako Solid-State Batteries (SSB), umožní velmi levnou výrobu bateriových článků pomocí tisku.

Zdroj: BlackStone

Zdroj: BlackStone

Značné přednosti

Technologie SSB nabízí řadu výhod oproti tradičním Li-Ion bateriím. Za účelem zahájení masové výroby společnost Blackstone v Německu investuje do nové generace bateriové technologie prostřednictvím své německé dceřiné společnosti Blackstone Technology GmbH. Investice směřují do vývoje patentované techniky na bázi 3D tisku a také do testování masové výroby SSB, která prokazatelně nabízí vyšší energetickou hustotu a vyšší počet nabíjecích cyklů než Li-Ion baterie.

Unikátní proces výroby SSB ve společnosti Blackstone umožní masovou výrobu, která bude výrazně levnější. Navíc, nabídne vyšší úroveň flexibility, pokud se jedná o formát článků. Oproti tradičním technologiím SSB články budou mít o 20% vyšší energetickou hustotu.

Hlavní předností SSB je zejména bezpečnost. Tyto baterie totiž neobsahují tekuté hořlavé elektrolyty, které jsou škodlivé vůči životnímu prostředí.

Zahájení výroby

Po vyvinutí a otestování nové technologie SSB je společnost Blackstone připravena učinit další krok. Pro dosažení co nejvyšší účinnosti bateriových článků a jejího co největšího využití hodlá společnost v brzké době spustit masovou výrobu baterií pomocí technologie 3D tisku.

V této souvislosti Blackstone již uzavřela smlouvu s  německým Fraunhoferovým institutem. Díky této spolupráci se začne testovat výroba prvních prototypů SSB  pomocí tisku na počátku roku 2021. Fraunhoferův institut je německá výzkumná organizace se 72 ústavy rozmístěnými po celém Německu, z nichž každá se zaměřuje na různé oblasti aplikované vědy. Do vývojového procesu SSB vnese své schopnosti v oblasti technologie baterií a 3D tisku.

Výroba baterií s pevným elektrolytem  by mohla znamenat přelom ve vývoji bateriových technologií. Jejich automatizovaný proces výroby díky 3D tisku by mohl ušetřit až 70 % investičních nákladů, které jsou nutné pro výrobu tradičních Li-Ion baterií.

Spolu s dosavadním vývojem technologie 3D-tisku baterií představuje naše spolupráce  Fraunhoferovým institutem milník v našem úsilí směrem k masové výrobě bateriových článků s pevným elektrolytem. Nová generace SSB článků najde uplatnění nejen na obřím trhu elektromobility, ale také v námořní dopravě nebo i v telekomunikacích, kde tištěné bateriové články nabídnou kvalitní a bezpečné řešení,“ říká Holger Gritzka, CEO společnosti  Blackstone Technology GmbH.