Bez prověrky to nepůjde. Komerční fotovoltaiky musí před spuštěním projít simulací.
O problematice simulačních protokolů pro nové FVE o výkonu nad 100 kW můžete diskutovat s experty na konferenci Smart Energy Forum v Praze ve dnech 15.-16. října 2025

Zdroj: SOLSOL
Koho se nová povinnost týká?
Prakticky by to byl stop stav ve výstavbě nových instalací nad 100 kW, protože v Česku dosud nepůsobila žádná společnost, která by měla oprávnění potřebné simulace v kategoriích B1 až D provádět. Až dosud.
„Spouštíme komplexní službu, která pro simulační protokoly zahrnuje vše potřebné: přesné matematické modely, špičkový software, zkušený tým inženýrů i konzultace s distributory. Díky tomu pomůžeme realizačním firmám i majitelům splnit náročné podmínky pro hladké zapojení jejich komerční fotovoltaiky do sítě,“ říká Martin Novák, technický ředitel společnosti SOLSOL.
Metodika ověřování souladu výrobních modulů, kterou zpracovali distributoři ČEZ Distribuce, EG.D a PREdistribuce, je platná od února 2025. Týká se všech fotovoltaických instalací v kategoriích B1 (do 1 MW), B2 (1 MW – 10 MW), C (10 MW – 50 MW) a D (nad 50 MW).
Bezpečný provoz celé přenosové soustavy závisí na úzké spolupráci mezi majiteli výroben elektřiny a provozovateli soustav. Jako předpoklad pro připojení k distribuční soustavě proto musí být všechny velké instalace nad 100 kW prověřeny simulací jejich chování při různých podmínkách, jako jsou reakce na podpětí, přepětí, změny frekvence, regulace jalového výkonu a další.
Složité testování se vyplatí pro stabilitu celé soustavy
České požadavky na simulace opět patří mezi nejpřísnější v Evropě. Ostražitost je na místě, zvyšuje stabilitu sítě a tím i její bezpečnost.
Samotný proces simulace vyžaduje plnou součinnost provozovatele výrobny, především při přípravě podkladů. V této fázi bude v kontaktu se dvěma kvalifikovanými inženýry, kteří řeší techniku i administrativu. Následuje přibližně týdenní příprava simulace a matematického modelu konkrétní výrobny do posledního detailu, včetně rozmístění kabeláží, transformátorů a další. Matematické modely k jednotlivým komponentám SOLSOL verifikuje a nastavuje parametry pro lokální podmínky. Poté přijde na řadu ruční programování dle specifických požadavků distributorů.
„Pro simulace používáme špičkový simulační software vyvíjený v Německu. Jde o roky osvědčený nástroj, jehož úpravy pro naše české, specifické podmínky konzultujeme přímo s jeho vývojáři. Služba simulačních měření je jen přirozeným rozšířením naší nabídky, která se snaží maximálně zjednodušit proces nákupu, instalace a spuštění fotovoltaických elektráren v jakékoliv velikosti,“ dodává Martin Novák.
O problematice simulačních protokolů pro nové FVE o výkonu nad 100 kW můžete diskutovat s experty na konferenci Smart Energy Forum v Praze ve dnech 15.-16. října 2025.