Bez dotací: Největší fotovoltaická elektrárna v Německu začala vyrábět solární energii

Solární park Solarpark Weesow-Willmersdorf o výkonu 187 MW, který se nachází  nedaleko Berlína, byl připojen do sítě a zahájil výrobu solární energie. Jedná se o největší fotovoltaickou instalaci v Německu, ale dílo je mimořádné i tím, že vzniklo zcela bez dotací.

Zdroj: EnBW

Zdroj: EnBW

Důležitý milník pro Energiewende

Největší německá fotovoltaická elektrárny v Německu o výkonu 187 MW se začala stavět letos v březnu. Stavbu realizuje německá energetická společnost EnBW, která působí i v Česku, kde je majoritním akcionářem Pražské energetiky a.s..

„Uvedení solárního parku ve Weesow-Willmersdorf představuje důležitý milník pro rozvoj sektoru obnovitelných zdrojů energie,“ říká Thorsten Jörs, ředitel rozvoje fotovoltaiky ve společnosti EnBW. „Jeho realizace zcela bez dotací je potvrzením, že německá přechod z fosilních zdrojů na obnovitelnou energii (Energiewende) je úspěšný“.

Obří solární elektrárna Weesow-Willmersdorf je zatím uvedena pouze částečně do provozu s tím, že bude dokončena po počátku roku 2021. Nachází se na rozloze 164 hektarů v blízkosti města Werneuchen, severovýchodně od Berlína, v Braniborsku nedaleko polských hranic.

Na projektu této obří elektrárny o výkonu 187 MW se použije více než 460 000 solárních modulů. Na realizaci projektu se podílí více než 40 místních firem, které zajistí výstavbu, elektropráce a další nezbytné činnosti. Díky projektu této obří sluneční elektrárny vznikne až 150 nových pracovních míst.

Průlomový projekt

Realizace tohoto obřího solárního projektu bez dotací je umožněna na bázi tzv. PPA („Power-Purchase-Agreement) smluv. PPA smlouvy umožňují dodávku zelené elektřiny přímo mezi výrobcem a dodavatelem za dojednaných podmínek. Společnost EnBW zatím detaily PPA nezveřejnila.

Solární park Weesow-Willmersdorf představuje první velkou instalaci bez dotací v Německu. Tento projekt je také důkazem toho, že tradiční energetické společnosti jako je EnBW se stále více obrací na obnovitelné zdroje energie (OZE). Jako další etapu německé Energiewende nedávno EnBW oznámila, že vybuduje nové portfolio solárních elektráren o výkonu až 800 MW zcela bez dotací do roku 2025.

„Tento obří solární park je náš první nedotovaný fotovoltaický projekt. Jedná se o milník pro naši společnost v oblasti fotovoltaiky, který dokazuje životaschopnost této technologie v Německu bez dotací„, říká Dirk Güsewell, který je v ENBW zodpovědný za rozvoj investic do výroby energie. 

Rostoucí ceny elektřiny a příznivý cenový vývoj v oblasti investičních nákladů na nové FVE otevírá dveře rozvoji solárního byznysu bez dotací. „Díky technologickému pokroku se náklady na výstavbu solárních farem v Německu během posledních deseti let snížily až o 90 %. Proto jsou v současnosti náklady na výrobu solární energie přinejmenším na stejné úrovni jako je tomu v případě tradičních fosilních zdrojů,“ říká Dirk Güsewell.

„Velikost tohoto solárního parku nám poskytne silný nástroj pro další expanzi v oblasti našeho portfolia obnovitelných zdrojů energie. Urychlujeme naší expanzi ve fotovoltaice s tím, že se stává pilířem naší nové strategie,“ řekl Dr. Hans-Josef Zimmer, CTO společnosti EnBW.