Beneš (ČEZ): V současnosti máme uzavřeny smlouvy na realizaci 14 450 megawattů v solárech

Boom solární energetiky bude dále pokračovat. Potvrdil to generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš, když minulý týden oznámil, že jen v síti společnosti ČEZ Distribuce je schváleno připojení více než 14,5 GW nových solárních elektráren.

Zdroj: ČEZ Distribuce

Problémy s připojováním

Poptávka po fotovoltaice je letos obrovská. „Jedná se o tisíce megawattů. Loni jsme připojili 22 tisíc výroben, bezmála 190 megawattů. Za první tři kvartály tohoto roku jsme připojili přes 42 tisíc výroben, skoro 500 megawattů,“ řekl v rozhovoru pro deník Hospodářské noviny Beneš.

Podle Beneše se na fotovoltaiku stále stojí dlouhá fronta. Na všechny zájemce o připojení nedošla řada, protože je kapacita sítě rezervována pro jiné projekty.

„U průmyslových podniků je typický příklad takový, že si firma zarezervuje desítky megawattů, na začátku zaplatí určitý poplatek, soustava jim to celou dobu drží a firmu už to nic nestojí. Takto jsou však zablokované tisíce megawattů výkonu. Proto se také v mnoha uzlech nedají připojit mikrozdroje,“ dodává Beneš.

ČEZ distribuce eviduje problémy s připojováním nových fotovoltaik na mnoha místech své distribuční sítě.  Tyto oblasti jsou označeny na výše uvedené mapě oranžovou barvou.

Obrovský zájem

Na adresu fotovoltaiky Beneš potvrdil, že největší zájem o připojení připadá na mikrozdroje o výkonu do 10 kilowattů.

„To je 90 procent projektů, které byly hnány emocí v době energetické krize, kdy se lidé báli, že elektřina bude drahá, a chtěli mít svůj zdroj na střeše,“ uvedl Beneš.

V současnosti společnost ČEZ podle Beneše má uzavřené smlouvy na připojení 14 450 megawattů ve fotovoltaice. Z tohoto počtu je už 12 700 potvrzených a zbytek odeslaných žadatelům k podpisu.

Podle prezentace zástupců ČEZ Distribuce ze srpna letošního roku bylo za poslední 2 roky požádáno o připojení více než 15 400 MWp fotovoltaik, což je velkou výzvou pro zajištění bezpečného a spolehlivého provozu distribuční sítě.