Beneš (ČEZ): Obnovitelné zdroje budou elektřinu zlevňovat
Spor o drahou elektřinu
V současné době se u nás řeší zdražení elektřiny, a to hlavně kvůli zvyšování regulovaných částí. Jedním z velkých důvodů je návrat poplatku za obnovitelné zdroje, který letos za spotřebitele, ale i firmy, platí vláda. V budoucnosti ty tyto platby měli opět hradit lidé a firmy ve fakturách za elektřinu.
O zvýšení regulovaných poplatků rozhodne politicky vláda, která musí stanovit, kolik chce přenést na spotřebitele a kolik nechá na státním rozpočtu, který je samozřejmě napjatý.
„To je natolik politické rozhodnutí, že já si netroufám říkat, co je to správné číslo. Samozřejmě panu ministrovi financí to moc nezávidím, protože to je složité, taková Sofiina volba,“ řekl Daniel Beneš, generální ředitel společnosti ČEZ.
Obnovitelné zdroje přinesou zlevnění energie
Podle Beneše to budou právě obnovitelné zdroje, které by v budoucnosti měly přispět ke zlevnění elektřiny. Na rozdíl od fosilní zdrojů, totiž obnovitelné zdroje energie (OZE) nejsou zatížené emisní povolenkou.
„Z krátkodobého hlediska však na OZE ještě doplácíme. To je právě ten poplatek za obnovitelné zdroje, který platíme na fakturách. Jsou to zdroje uvedené do provozu před rokem 2010 a je u nich dvacetiletý kontrakt (na výkup elektřiny za dotovanou cenu – pozn. red.). Tyto dotace skončí před rokem 2030 a pak už by tam taková dotace, která se musí rozpočítávat na občany, být neměla,“ zdůraznil Beneš.
Masívní investice do solárů
Energetická skupina ČEZ zavře většinu svých uhelných elektráren do roku 2037. Jen nejmodernější Ledvice by mohly přežít až do začátku 50. let. Kromě jaderných Dukovan firma chystá i velké solární parky.
Podle Beneše ČEZ chystá stavby velkých solárních elektráren v areálech svých dnešních uhelných zdrojů, hlavně v severních Čechách. V rámci své nové strategie bude ČEZ takto masívně investovat do nejrychleji zlevňujícího obnovitelného zdroje, kterým je v současné době fotovoltaika.
„Fotovoltaické elektrárny na střechách a na brownfieldech, to je velká součást budoucnosti české energetiky. My budeme stavět fotovoltaické elektrárny na brownfieldy a na střechy, nakonec už to tak děláme i na našich elektrárnách. A v malém to stavíme na všechny možné budovy,“ uvedl Beneš.
Investice do solárů budou představovat jednotky miliard korun v nejbližším období. První velké solární parky ČEZ začne stavět již v příštím roce ve svých severočeských elektrárnách, kde je to nejsnazší.
Záměrem skupiny ČEZ je postavit 1,5 GW instalovaného výkonu v OZE (zejména ve fotovoltaice) do roku 2025 a celkem 6 GW v OZE do roku 2030. Jde zhruba o trojnásobek výkonu Jaderné elektrárny Temelín, o celkovým výkonem cca 2100 MW.