Beneš (ČEZ): Do solárů budeme investovat miliardy. Brzy se to vyplatí i bez dotací

Polostátní energetická společnost ČEZ vidí obrovský potenciál v rozvoji fotovoltaiky v Česku. „Fotovoltaické elektrárny na střechách a na brownfieldech, to je velká součást budoucnosti české energetiky. Budeme stavět fotovoltaické elektrárny na brownfieldy a na střechy, nakonec už to tak děláme i na našich elektrárnách,“ říká generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro portál seznamzprávy.cz.

Zdroj: WinSolEnergy

Zdroj: WinSolEnergy

Problematické větrníky

 

ČEZ vidí v obnovitelných zdrojích energie (OZE) důležitou část budoucího portfolia společnosti. „Vidíme v tom potenciál. Jednak je to dáno tím, že díky technologickému pokroku jsou účinnější a levnější, tudíž se vyplatí čím dál tím víc i bez dotací,“ konstatuje Beneš.

 

Podle Beneše ČEZ respektuje to, že se Česká republika se zavázala ke 22procentnímu podílu obnovitelných zdrojů do roku 2030. Jedná se o  dohodu mezi Českou republikou a Bruselem.

 

„Může se stát, že navzdory tomu, že se stát zavázal k nějakému číslu, obchodně motivovaní investoři budou do nich investovat natolik, že to třeba i překročí plánovaných 22 procent, to je možné,“ připouští Beneš.

 

Za největší problém větrných elektráren lze považovat jejich přijatelnost pro místní veřejnost. To znamená, aby konkrétní vesnice dala ve svém územním plánu souhlas s tím, že by jim někde na poli vedle vyrostla větrná elektrárna. To bude podle Beneše reálné možnosti větrné energetiky u nás nejvíc limitovat.

 

Miliardové investice do solárů

 

Solární energetika patří v současnosti k nejlevnějším zdrojů elektřiny. V této souvislosti ČEZ v polovině června sdělil, že chystá první obří solární projekt o výkonu přes 100 MW na Chomutovsku

 

„Fotovoltaické elektrárny na střechách a na brownfieldech, to je velká součást budoucnosti české energetiky. My budeme stavět fotovoltaické elektrárny na brownfieldy a na střechy, nakonec už to tak děláme i na našich elektrárnách. A v malém to stavíme na všechny možné budovy,“ dodává Beneš

 

ČEZ počítá ve své strategií s tím, že na místě zavíraných uhelných elektráren vyrostou velké solární park. „Některé jsou už postavené, některé v přípravě, děláme na tom aktuálně,“ upřesňuje Beneš.

 

V příštích letech hodlá ČEZ investovat do fotovoltaiky v České republice jednotky miliard korun.První velký solární park postavený v režii ČEZ vyroste na výsypkách či v průmyslových areálech v okolí hnědouhelných elektráren na severu Čech.

 

„Připravujeme solární projekty v areálech hnědouhelných dolů v  Tušimicích, v Prunéřově, a také v areálu JE v Dukovanech. V našich areálech to je pro nás nejsnazší. Nejpřijatelnější je postavit takovouto elektrárnu vedle technologického zařízení, na které jsou lidé zvyklí,“ říká Beneš.

 

V České republice se stavěly velké FVE naposledy v roce 2010 v době solárního boomu. Dosud nejvýkonnější fotovoltaickou elektrárnou ČEZ je Ralsko o instalovaném výkonu bezmála 56 megawattů. Nejrozlehlejší elektrárna Vepřek o výkonu 35 MWp české skupiny Decci stojí na ploše 82,5 hektaru.