Beneš (ČEZ): Česko čeká restart obnovitelných zdrojů. Umožní to klíčová novela zákona o POZE

Sněmovnou minulý týden prošla důležitá novela zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE). Novela umožňuje transformaci českého teplárenství a díky aukcím umožní rozvoj nových obnovitelných zdrojů energie, říká předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš ve svém komentáři na LinkedIn.

Zdroj: ČEZ

Restart obnovitelných zdrojů v Česku

Podle Beneše představuje NZPOZE významný krok pro restart obnovitelných zdrojů v Česku. Novela totiž zavádí aukce na nové obnovitelné zdroje, a právě díky nim budou tyto zdroje vznikat za konkurenceschopné ceny.

„Mimo to novela umožňuje transformaci českého teplárenství, které se chystá na náročný úkol – odchod od uhlí. V ČEZ jsme se zavázali ukončit spalování uhlí v našich teplárnách do roku 2030. První z nich, ostravské Energocentrum Vítkovice, už transformací prošlo,“ říká Beneš.

Proměna energetiky

V kontextu nově chystané legislativy na bázi evropského balíčku „FitFor55“ lze současný vývoj pozitivně hodnotit jako velkou příležitost nejen pro zlepšení životního prostředí, ale i pro rozvoj ekonomiky včetně naší české.

Právě „FitFor55“  navazuje na zprávu Mezinárodního klimatického panelu IPCC, která potvrdila, že se globální klima mění a naše planeta se rychle otepluje. Řešení, jak klimatickou změnu zastavit, je změnit energetiku, průmysl i dopravu a dosáhnout co nejdříve uhlíkové neutrality.

Právě přechod na bezemisní ekonomiku otevírá velký prostor pro inovace a nové příležitosti, což chápou nejen světové velmoci, ale také významní ekonomičtí hráči jako například ExxonMobil, @BP a TotalEnergies a Volkswagen AG. Tyts společnosti v kontextu „FitFor55“ očekávají investiční příležitosti v objemu stovek miliard dolarů či EUR.

Podle Beneše si mohou na významnou část peněz sáhnout i tuzemské firmy. „Inovační a Modernizační fond jsou šancí i pro Česko. Výzvy v obou fondech jsou již otevřené, Modernizační fond nabídne pro české projekty celkově 150 miliard korun, Inovační fond na celoevropské úrovni přibližně 10 miliard EUR,“ dodává Beneš.

„Ve skupině ČEZ plánujeme do roku 2025 vybudovat 1,5 GW obnovitelných zdrojů, do roku 2030 pak celkem 6 GW do roku 2030. Většina z nich budou tvořit nové fotovoltaické elektrárny,“ uzavírá Beneš