BayWa láme rekordy ve výstavbě plovoucích solárních elektráren

ěhem posledních dvou let německá společnost BayWa vydevelopovala a postavila v Holandsku více než 50 MWp plovoucích fotovoltaických elektráren (PFVE). Posledním úspěchem BayWa je dokončení PFVE o výkonu téměř 25 MWp, která byla postavena v rekordním času.

Zdroj: BayWa

Zdroj: BayWa

Specialista na plovoucí elektrárny

 

Nizozemské provinční městečko Bomhofsplas se nedávno zapsalo do světové mapy. Společnost BayWa zde v rekordním čase dokončila unikátní solární farmu, která se bude vznášet na hladině.

 

Projekty plovoucích fotovoltaických elektráren (PFVE) jsou typické zejména pro Čínu a Indii, ale společnost BayWa tyto projekty úspěšně realizuje i v Evropě, a zejména to platí o Nizozemsku. 

 

Na jaře letošního roku v Holandsku společnost BayWa dokončila projekt PFVE v regionu Bomhofsplas. Zde společnost instalovala na hladině 13 plovoucích transformátorů, 192 střídačů/měničů napětí, které budou doprovázet 73 000 fotovoltaických modulů.

 

Solární plovoucí farma u Bomhofsplas je unikátní nejen přídomkem „největší plovoucí v Evropě“ o výkonu 24,7 MW, ale také rychlostí stavby. Za čtyři týdny instalace byly osazeny panely o celkovém výkonu necelých 25 MW, což odpovídá tempu instalace cca 1 MW za den.

 

Stavitelé z BayWa si dále zakládají na vysokém standardu práce, který prý činí jejich aktivity emisně nulové. Například lodě, které montéři využívají, jsou na baterky (zásobované 600 kW baterií krmenou z již instalovaných panelů).

 

Výhody plovoucí fotovoltaiky

Projekt PFVE nabízí investorům efektivní energetické zhodnocení jinak nevyužívané plochy. Argumenty pro výhodnost plovoucích solárních farem nejsou skromné: díky přirozenému vodnímu chlazení se nepřehřívají a mají stabilnější výkon. Ten nesnižuje ani jinde tolik častá prašnost prostředí.

 

Navíc, PFVE záborem plochy nekonkurují zemědělské půdě. A byť to není prosté kontroverzí, plovoucí farmy „chrání“ vodní plochy před nadměrným odparem a nárůstem vodního květu.

 

BayWa r. e. se dále pyšní patentovanou technologií Zim Float (vyvinutou ve spolupráci s Zimmermann PV-Stahlbau GmbH), která prý ustojí velké vlny i zátěž sněhu, při zachování vysoké operability a nízké náročnosti údržby.

 

Díky patentované unikátní technologii BayWa je schopna postavit PFVE o výkonu 1,5 MWp na ploše 1 hektaru, což je o 50% vyšší výkon než v případě pozemních solárních farem. Nevýhodou PFVE jsou podle sdělení BayWa vyšší instalační náklady o 20-25 % oproti tradičním pozemním fotovoltaikám. Provozovatel PFVE se také musí vypořádat s potenciálně vyšším znečištěním fotovoltaických modulů rychlejší degradací elektronických částí.

 

Nicméně, díky úsporám z rozsahu v případě velkých PFVE o výkonu nad 20 MWp lze podle BayWa do 2 let počítat s tím, že tyto instalace budou konkurenceschopné vůči tradičním fotovoltaickým elektrárnám na zemi. Zejména to platí pro jižní oblasti světa, kde je vysoký sluneční osvit.

 

Jen v roce 2020 BayWa plánuje výstavbu nových PFVE o výkonu přes 100 MWp v Holandsku. Vůbec největší evropská PFVE o výkonu přes 40 MWp má letos vyrůst v reginu Drenthe na severu Holandska.

 

Zatímco v roce 2014 bylo globálně nainstalováno deset MWp v rámci PFVE, v loňském roce už činil podle dat agentury BloombergNEF (BNEF) dosáhl instalovaný výkon světových PFVE více než 1300 MW. Podle expertů existuje značný potenciál pro instalace těchto zařízení také v ČR, a to například v zatopených bývalých lomech v severních Čechách, kde se v současnosti chystá první pilotní projekt fotovoltaiky na vodě.