Bateriové úložiště Siestorage v C-Energy Planá zvítězilo v soutěži ČEEP

Největší bateriové úložiště společnosti C-Energy v teplárně v Plané projekt zvítězilo minulý týden v soutěži Český energetický a ekologický projekt, stavba, inovace roku 2018 (ČEEP). Toto úložiště využívá vysoce kvalitní technologii Siemens Siestorage s tím, že jeho výkon činí 4 MW a  má garantovanou kapacitu 2,5 MWh po dobu 10 let. 

Siemens


Zvýšení kvality a spolehlivosti dodávek elektrické energie

Cílem soutěže ČEEP, jejíž 17. ročník právě proběhl, je prezentovat projekty, stavby, technologie a inovace zaměřené na zvýšení energetické účinnosti a dosažení úspor energie ČR a také podporovat zájem o studium technických oborů na univerzitách v ČR.

Společnost C-Energy Planá získala ocenění za projekt fotovoltaické elektrárny s akumulací, jehož součástí je dosud největší bateriové úložiště v ČR založené na technologii SIESTORAGE. Mezi jeho hlavní přínosy patří zvýšení kvality a spolehlivosti dodávek elektrické energie do lokální distribuční soustavy a schopnost zdroje a lokální distribuční soustavy provozu v ostrovním režimu. 

Unikátnost aplikace bateriového úložiště v C-Energy Planá spočívá zejména v jeho zapojení vedle stávajícího zdroje, kdy při relativně nízké kapacitě poskytuje baterie velký výkon, a přitom umožňuje účinně optimalizovat pokrývání špiček spotřeby elektrické energie zákazníků C-Energy a zajišťuje služby výkonové rovnováhy. 

„Máme radost z pozornosti, kterou unikátní spojení bateriového úložiště s moderním energetickým zdrojem upoutalo. Věřím zároveň, že to není poslední technic
ká finesa, kterou v Plané představujeme,“ uvedl Ivo Nejdl, jednatel společnosti C-Energy Planá.

„Řešení největšího bateriového úložiště v České republice je mimořádné nejen řadou zajímavých funkcionalit, ale také potenciálem snižovat emise a přispívat k ochraně životního prostředí. Věřím, že tento aspekt bude pro naše zákazníky hrát stále důležitější roli,“ doplnil Tomáš Hüner, ředitel Siemens Smart Infrastructure.  „V současnosti registrujeme zvýšený zájem právě o naše akumulační zařízení, což je důkazem jejich smysluplnosti v praxi,“ dodal Hüner.