Až se jednoho dne probudíme?

 

Pandemie ještě nekulminovala a lidé už se ptají, jaký svět bude po ní. Je to přirozené. Omezení snad jednou skončí, doufáme, ale bude život takový, na jaký jsme byli zvyklí? Téměř s jistotou se dá říct, že ne. Takže až se jednoho dne probudíme…

Zdroj: Solek Group

Zdroj: Solek Group

 

Považuji se za člověka, který se snaží vnímat život v jeho přírodním kontextu, a to i pohledem za horizont naší planety – když astronomickým dalekohledem cestuji do vesmíru, ke Slunci a ještě dále, téměř do nekonečna. Když se pak vrátím dolů na Zem a představím si, že něco tak miniaturního, jako je onen koronavirus, obrací naše životy vzhůru nohama, uvědomím si, že nám stále chybí jakýsi základní respekt k přírodě.

 

Jako investor do obnovitelných zdrojů samozřejmě dlouhodobě podporuji všechny rozumné aktivity, které vedou k šetrnějšímu zacházení s naší planetou. V politice je ale spousta dalších proměnných a zájmů, a tak je logické, že tlačit udržitelné technologie „na sílu“ vyvolává odpor. Jsem přesvědčen, že ta pravá revoluce – nejen v péči o energii – přijde až s tlakem, nebo ekonomicky řečeno s poptávkou „od spodu“, tedy od široké veřejnosti, spotřebitelů.

 

Takže až se jednoho dne probudíme… zamícháme možná svým žebříčkem hodnot tak, že zdraví a životní prostředí, tato dvě vzájemně provázaná aktiva, se ruku v ruce budou hřát na výsluní našeho zájmu. Jako podnikatel, který sleduje v nastávající ekonomické krizi investiční trendy, si troufám odhadovat, že nejsme od tohoto okamžiku vůbec daleko.

 

Autor: Zdeněk Sobotka, zakladatel a CEO společnosti SOLEK GROUP