Až 5,7 % p.a.: Investice do fotovoltaiky se vyplatí více než spoření v penzijních fondech v Česku

Většina penzijních fondů v ČR v roce 2018, ve kterých má uloženy peníze téměř 40 % Čechů, loni hospodařila s nízkým ziskem (většina skončila dokonce v mínusu), který ani nepřekonal inflaci. Zajímavou alternativou investování, která je pro většinu Čechů zatím většinou neznámá, je možnost investování do fondu zaměřených na výstavbu nových fotovoltaických elektráren.

Solek


Roční zhodnocení 5 – 5,7 %

Jednou z českých společností, která nabízí investice do fotovoltaických elektráren je skupina Solek. Letos v červenci Solek založil fond kvalifikovaných investorů za účelem financování investic do výstavby solárních elektráren pod názvem SOLEK SICAV.

V rámci SOLEK SICAV nabízí Solek možnost investorům vložit částky od jednoho milionu korun vložit prostředky do fondu s doporučeným optimálním investičním horizontem 5 let při jeho očekávaném výnosu 27,6 – 31,9 %, tedy ročně s výnosem 5 – 5,7 %.

Solek ze své obří investice do vybudování až 250 MW solárních parků v Chile alokuje nejméně 100 MW do fondu SOLEK SICAV. U projektů pro tento fond se očekává 50 – 70% podíl bankovního financování. 

Dále jsou také v plánu akvizice projektů fotovoltaických elektráren nejen v Chile, ale i v dalších latinskoamerických zemích, kde rozvíjející se ekonomika dovolí perspektivně investovat. Projekty fondu SOLEK SICAV budou mít zajištěn provoz a údržbu od skupiny Solek, která elektrárny navrhuje, staví a provozuje již 10 let.

Zkušený investor

Skupina Solek se zabývá investicemi do fotovoltaických elektráren od roku 2009. dominantním trhem skupiny Solek je právě Chile, kde již v minulosti byly dokončeny tři projekty a nyní probíhá výstavba čtyř projektů (Via Seca, Via Alegre, Los Patos, Santa Fe) o celkovém výkonu 26,86 MW. 

Ještě letos Solek zrealizuje dalších projekty, a tak celkově bude jen v letošním roce vystavěno kolem 60 MW instalovaného výkonu. Část plánovaných elektráren z celkového výkonu 250 MW do konce roku 2021 je určena pro kanadský fond Carbon Free a americkou společnost ARROYO. 

Chilská vláda ve svém programu ENERGY 2050 chce do roku 2035 dosáhnout 60% podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie. Díky velmi dobrým ratingovým indexům je Chile vnímána jako nejstabilnější a nejotevřenější ekonomika Latinské Ameriky.