Až 10 GWh: Na Slovensku vyroste obří bateriová továrna s využitím nejmodernějších technologií

Česká republika bohužel nezíská další významnou investice z oblasti bateriového průmyslu. Místo Česka si americká energetická firma Wildcat Discovery Technologies (WDT) vybrala pro svůj cíl Slovenskou republiku, kde postaví nové výrobní linky na lithiové baterie v hodnotě přes 2,5 miliardy Kč.

Wildcat Discovery Technologies

Podpis dohody o spolupráci

Minulý týden  slovenská skupina InoBat a americká energetická firma Wildcat Discovery Technologies (WDT) podepsaly dohodu o spolupráci při vývoji a výrobě baterií pro automobilový průmysl. 

Nové investice do vývoje a výroby nových výrobních linek na západě Slovenska by měly dosáhnout 100 milionů eur (přes 2,5 miliardy Kč).  Díky tomuto projektu na Slovensku vznikne nové bateriová továrna která umožní výrobu cca 1100 baterií ročně o kapacitě přes 100 MWh.

Společnost WDT vyvíjí nový typ proprietárních bateriových článků, který v mnoha technických aspektech překonává tradiční baterie LiFEPO4. Kromě vysoké teplotní stability tato technologie nabízí až o 70% vyšší energetickou hustotu, což je zajímavé zejména pro elektromobilitu.

Cílem nové investice

Podle Bočka má má strategická spolupráce s Wildcat Discovery Technologies, k jejímž zákazníkům patří například Apple, Samsung či BMW,umožní  slovenské firmě vybudovat vertikálně integrovaný dodavatelský řetězec, od výzkumu a vývoje po výrobu, dodal. 

Nový závod má být umístěn na západním Slovensku s tím, že jeho přesná lokalita bude oznámena  za několik týdnů. „Patentovaná technologie společnosti Wildcat má potenciál vnést revoluci do sektoru výroby baterií pro elektromobily v Evropě,“ uvedl spoluzakladatel InoBatu Marián Boček.

Podle podepsané dohody o spolupráci na vývoji a výrobě baterií pro elektromobily obě společnosti počítají s tím, že výrobní kapacita linky 100 MWh ročně může být výhledově zvýšena na 10 GWh. Počet vyrobených baterií by tak vzrostl na 150.000.

Nový bateriový projekt na Slovensku podpořila Evropská unie, která aktivně usiluje o vytvoření nového bateriového průmyslu v EU. Náklady na stavbu výrobní linky pokryjí partnerské firmy, ale počítá se také s úvěry. O možnostech financování společnosti  InoBat a Wildcat nyní jednají s Evropskou investiční bankou (EIB), což potvrdil Víceprezident EIB Vazil Hudát na svém tweeterovém profilu.

V regionu střední a východní Evropy již vzniká několik velkých bateriových továren. V Polsku už vybudoval výrobní základnu jihokorejský výrobce baterií LG Chem, zatímco SK Innovation má spustit výrobu v Maďarsku. Také korejský gigant Samsung SDI již  v Maďarsku baterie vyrábí. V České republice výrobu lithiových baterií připravuje společnost HE3DA na Karvinsku.