Australané testují novou generací superlevných solárních panelů na bázi organiky

Novou komerční technologii tištěnou organických solárních panelů  začali testovat vědci z Univerzity v Newcastlu v Austrálii. V rámci projektu se novinka uplatní při dobíjení elektromobilu značky Tesla, který vyrazí na cestu okolo australského pobřeží v délce přes 15 tisíc kilometrů. Testovaní začne v září letošního roku.

Zdroj: University of Newcastle

Nová technologie flexibilních panelů

Vestavěné solární panely ve střeše nebo kapotě elektromobilů nejsou převratným vynálezem, využívá je již několik automobilek. Pro větší efektivitu dobíjení elektromobilů je nutné zvětšit plochu panelů, která bude dostupná při parkování.

A právě touto cestu se vydali Australané, kteří jsou autory nové technologie flexibilních organických panelů, které lze složit či rozvinout jako plachtu. V rámci projektu Charge Around Australia (CAA) budou po dobu 84 dní cestovat a dobíjet elektromobil Tesla pomocí nové solární technologie.

Záměrem projektu CAA je bude pohánět elektromobil Tesla pomocí solární energie. Její výroba bude uskutečněna díky 18 kusům potištěných solárních panelů, které se nacházejí na flexibilní plastové podložce o délce 18 metrů. Po rozvinutí vedle vozidla budou tištěné panely vyrábět ze slunečního záření elektřinu, která se využije pro „off-grid“ nabíjení elektromobilů.

Velmi nízká cena vs. krátká životnost

Podle vědců je hlavní výzvou pro tištěnou organickou fotovoltaiku zejména nízká účinnost a relativně krátká životnost. Předpokládaná účinnost pilotní instalace nové technologie na bázi organických solárních článků se pohybuje kolem 1-2 % a její životnost mezi 1-2 roky. Předností této technologie je velmi nízká cena, která by  v rámci velkosériové výroby dokázala stlačit cenu panelů na cca 10 USD/m2 plochy.

Další výhodou organických panelů oproti tradičním křemíkovým technologiím je jejich snadná recyklovatelnost. „Více než 99 % organických panelů tvoří PET laminát, který lze velmi snadno a levně recyklovat, což je výrazná výhoda oproti tradičním křemíkovým panelům,“ říká profesor Paul Dastoor, vynálezce tištěných solárních panelů z Univerzity v Newcastlu.

„V současné době zkoumáme nové postupy recyklace tohoto materiálu. Doufáme, že budeme moci oddělit vnější vrstvy PET a znovu je použít k výrobě nových panelů s minimálním zpracováním,“ dodává Dastoor.

Nové možnosti aplikací

Nízké výrobní náklady, extrémně nízká hmotnost a flexibilita nových panelů inspirují k řadě možných aplikací, včetně využití při živelných katastrofách, rolovacích dobíjecích systémů pro elektromobily. Nová technologie může najít také uplatnění v rámci stanů a plachet,  plovoucích krytů na přehrady a bazény nebo krytů fóliovníků.

Profesor Dastoor se netají tím, že jeho cílem je pokrýt tímto materiálem co nejvíce povrchů. „Představte si svět, kde má každý přístup k levné elektřině a kde každý povrch může vyrábět čistou, levnou a udržitelnou energii ze slunce. To je svět, ve kterém chci žít,“ řekl profesor Dastoor.