Aptera představila prototyp solárního elektromobilu s dojezdem 1600 km

Startup Aptera přichází na trh s elektromobilem, který trhá dojezdové rekordy. S využitím solárních panelů vůz dokáže na jedno nabití urazit až 1600 km a nemusíte jej teoreticky nikdy nabíjet.

Zdroj: Aptera

Zahájení výroby

Výroba prvních kusů elektromobilu Aptera má být zahájena v USA už koncem letošního roku. Jedná se o futuristický tříkolový vůz, který vyniká obrovským dojezdem, nízkým odporem vzduchu (Cd = 0.13) a zajímavým designem. Díky příplatkové výbavě si může zákazník pořídit i solární panely, díky kterým nemusíte teoreticky už nikdy vůz nabíjet.

Skelet elektromobilu Aptera se sestává z pouhých čtyři dílů, které se tisknou na 3D tiskárně, což minimalizuje počet nutného spojování. Elektromotory jsou uloženy přímo v nábojích kol, což zase minimalizuje vnitřní odpory pohonu. S předpokládanou spotřebou kolem 6 kWh/100 km je pohon 2,5× efektivnější, než u Tesly Model 3.

Pokud se těšíte, že si Apteru objednáte i do Evropy, musíme vás poněkud zklamat. Pro tříkolová vozidla platí v USA výrazně jiné normy, než na starém kontinentu, a jeho homologace zde bude velmi obtížná.
Vynikající energetická efektivita umožňuje vozu i s relativně malou baterií urazit velmi dlouhé vzdálenosti. K vysokému dojezdu přispívají také integrované solární panely o ploše 3 m2. Ty dokážou za ideálních podmínek (Kalifornie) každý den nabít baterii pro ujetí až 72 km.

Provoz pouze zatím v USA?

V současné době má údajně Aptera tisíce předobjednávek z USA, pro trh v Evropě zatím není vůz homologován. Důvodem zájmů Američanů o Apteru je fakt, že „tříkolky“ nejsou v USA považovány za automobily. Pohledem legislativy jde o motocykly, a na ně se vztahují mnohem mírnější bezpečnostní normy.

Společnost tvrdí, že Aptera je navzdory lehké váze velmi bezpečný vůz. Posádku totiž chrání extrémně pevný skelet, inspirovaný formulí 1, a obklopený materiály s programovanou deformovatelností. K tomu se přidávají pokročilé airbagy.

Aptera již přijímá na svém webu objednávku na nový „solární elektromobil“. Ceny se pohybují od 25 900 USD a výše.