April vs. realita: Konec snu o brzké výstavbě nové gigatovárny na baterie v Česku?
Obrovská příležitost
Volkswagen zainvestuje více než 7 mld. EUR do továrny na výrobu baterií, aby rozvinul svůj dodavatelský řetězec elektroaut. Ve Valencii proto vznikne brzy nová obří továrna s kapacitou 40 gigawatt hodin, jenž by měla zahájit výrobu v roce 2026. Ve Španělsku tak vznikne a pojme až 3000 zaměstnanců.
„Právě jsme oznámili fakt, že naše třetí továrna na výrobu bateriových článků vznikne ve španělské Valencii, která se stane našim strategickým centrem pro elektrifikace,“ oznámil Thomas Schmall, místopředseda představenstva koncernu Volkswagen.
„Nová gigatovárna na baterie se stanou největší průmyslovou investice v historie Španělska. Zároveň přináší pro zemi velkou příležitost pro rozvoj místního automobilového průmyslu! Naším cílem je transformovat Španělsko do předního elektromobilního hubu v Evropě,“ zdůraznil Schmall.
Proč gigatovárna nevyroste v Česku?
Vedení Volkswagenu v rámci výběrového řízení na novou lokalitu pro bateriovou gigatovárnu zvažovalo více než 100 kritérií jako je dostupnost kvalifikované pracovní síly, veřejná podpora, dobré logistické spojení a také napájení zelenou energii. A právě v tomto bodě má Česko velký problém.
Klíčovým faktorem pro rozhodnutí koncernu Volkswagnu pro volbu Valencie se podle Schmalla stala skutečnost, že nová gigatovárna bude napájena zelenou energii. Španělsko patří k největším fotovoltaickým trhům v Evropě na rozdíl od Česka, která ve výstavbě nových solárů v poslední dekádě zcela zaspala. Tento stav se nyní promítl do toho, že Česko se pro Volkswagen nestalo preferovanou lokalitou pro výstavbu nové gigatovárny na baterie.
Doby, kdy se noví a noví zahraniční investoři předháněli v zájmu o Českou republiku, jsou pryč. Již neplatí fakt, že Česko je atraktivní lokalitou pro zahraniční investory kvůli superlevným mzdám a investičním pobídkám. Zdá se, že Česko vyčerpalo svůj potenciál středoevropského „tygra“ pro zahraniční investice a vysokou přidanou hodnotou jako je výroba bateriových článků.
Pokud se Česko brzy „nezotaví“ ze svého snu o jaderné a fosilní budoucnosti, pak zřejmě naše země přijde o další zahraniční investice. Rozvoj obnovitelných zdrojů v současnosti je nejen otázkou na vlastní soběstačnosti, ale také přináší potenciál na rozvoj navázaných investic v oblasti moderní energetiky.
Poučí se z této skutečnosti současná vláda premiéra Fialy?