Analýza: Zastaví boom světové fotovoltaiky letošní pandemie?

Předchozí předpovědi předních analytiků o dalším dynamickém rozvoji globální fotovoltaiky z počátku letošního roku neplatí. Převrátila je naruby současná pandemie způsobená koronavirem. Co tedy letos očekává světovou fotovoltaiku?

Zdroj: Sparbanken

Zdroj: Sparbanken

 

Zpomalení růstu

 

konci roku 2019 americká analytická společnost IHS Markit predikovala pro světovou fotovoltaiku až 20% růst v roce 2020. Většina analytiků ještě na počátku roku očekávala až 130-150 GW nového instalovaného ve fotovoltaice v roce 2020.

 

Epidemie koronaviru však také dolehla na branži solární energetiky. Nejprve se zastavila Čína, kde se dočasně přestaly vyrábět fotovoltaické panely. Následně nedostatek panelů zastavil výstavbu nových (zejména velkých) solárních parků v řadě trhu celého světa kvůli nedostatků instalatérů, nebo restriktivním omezení ze strany mnohých států proti šíření koronaviru.

 

Na konci března řada předních světových analytiků revidovala výhled letošního vývoje fotovoltaiky ve světě. Podle poslední analýzy IHS Markit letos vůbec poprvé za posledních 10 let dojde k mírnému poklesu trhu z loňských 130 GW na necelých 100-110 GW.

Oživení trhu ve druhé polovině roku?

 

Ve svém aktuálním výhledu analytici čínské společnosti TrendForce očekávají mírný pokles či stagnaci světového fotovoltaického trhu oproti roku 2019. Nicméně, díky zejména očekávanému boomu čínského trhu lze očekávat prudké oživení globálního fotovoltaického trhu ve druhé polovině letošního roku.

 

„V současnosti je řada trhů ve fázi „hibernace“ kvůli omezení činnosti v oblasti výstavby nových fotovoltaických projektů, což řada států nařídila jako opatření v boji proti potlačení pandemie. Realizace většiny velkých solárních parků se však například na Thajwanu a v dalších zemích světa přesune do druhé poloviny roku 2020,“ tvrdí TrendForce ve své aktuální analýze.

 

Mezi nejrychleji rostoucí trhy letos bude patřit Čína. V roce 2019 čínský fotovoltaický trh poklesl o 32 % na 30 GW oproti roku 2018. Nicméně v letošním roce analytici IHS Markit očekávají další růst fotovoltaiky v Číně na 45 GW díky novým podpůrným mechanismům ze strany čínské vlády.

 

V Evropě analytici společnosti Rystad Energy původně před koronavirovou krizí očekávali až 30 GW nové instalovaných fotovoltaických elektráren. Nyní se situace i v Evropě kvůli pandemii zkomplikovala zejména v segmentu velkých solárních instalací. Další vývoj fotovoltaiky v Evropě silně ovlivní i kurz eura vůči americkému dolaru. V případě dalšího oslabení eura hrozí riziko zdražení dodávek FV komponentů, a proto se řada projektů odloží na pozdější dobu.